Zzbawiony uśmiech – co koniecznie warto wiedzieć na temat implantów zębowych

Stomatologia estetyczna to bardzo rozwijająca się obecnie dziedzina medycyny. Pozwala ona na nowo cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem. Wielu pacjentów zwraca się do specjalisty z problemem utraty zęba – dobrym sposobem będą implanty zębowe. O czym powinno się wiedzieć przed zdecydowaniem na zabieg?

Tekst powstał w oparciu o wiedzę gabinetu zmiejswojusmiech.pl, specjalizującym się w implantologii.

Czym są implanty zębowe?

Implant stomatologiczny to niezwykle ważna część konstrukcji, która pozwala na zrekonstruowanie utraconego zęba. Jest to śruba montowana w miejscu dawnego korzenia. Implant ułatwia późniejsze założenie korony protetycznej. Implanty stomatologiczne wykorzystuje się zarówno do rekonstrukcji jednego zęba, jak i większej części zgryzu. Najważniejszym zadaniem implantu jest zrekonstruowanie jednego zęba lub części zgryzu. Jest on specjalną śrubą, którą montuje się w miejscu dawnego korzenia. Umożliwia to późniejsze założenie korony protetycznej.

Kto może zdecydować się na zabieg założenia implantu?

Implanty zębowe polecane są osobom, które wskutek rozmaitych czynników straciły swoje naturalne uzębienie. Do najczęściej wyróżnianych przyczyn zalicza się nieleczoną paradontozę lub całkowicie zniszczenie zębów przez próchnicę. 

Trzeba pamiętać, że implanty zębowe nie są rozwiązaniem dla każdego. Wyróżnia się pewne przeciwwskazania do wykonania zabiegu. Na założenie implantu nie mogą zdecydować się na przykład kobiety w ciąży oraz osoby poniżej 17 roku życia – ponieważ w tym czasie rozwijają się kości szczęki. Także pacjenci cierpiący na cukrzycę, nowotwory czy wady serca nie mogą mieć założonego implantu.

Jak są wszczepiane implanty zębowe?

Pierwszym krokiem do wstawienia implantów zębowych jest konsultacja z pacjentem, podczas której odbywa się wywiad oraz zostanie zrobione zdjęcie pantomograficzne. Lekarz ocenia czy założenie implantów będzie najlepszym wyjściem. Sam zabieg zwykle nie trwa dłużej niż 2 godziny i odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po założeniu implantu zębowego nie powinno się spożywać posiłków przez kilka godzin, a w kolejnych dniach warto zrezygnować ze spożywanie ciepłych posiłków.

Implanty zębowe można podzielić na jednofazowe i dwufazowe. Wybór odpowiedniego rozwiązania należy do lekarza i dokonywany jest po konsultacji. Najczęściej wybierana jest wersja dwufazowa. Montaż można podzielić na dwie części: najpierw montowana jest śruba, a dopiero po zagojeniu można przystąpić do dalszej części – montażu korony protetycznej. Czasami specjaliści wybierają jednofazowe implanty, które pozwalają zdecydowanie skrócić czas oczekiwania na założenie nowej korony zęba. Podczas zabiegu od razu zakładana jest śruba wraz z koroną.