Zatrudnienie obywateli ukrainy – o czym należy pamiętać

Nie da się ukryć, że do Polski przybyło wiele osób z Ukrainy. Jeżeli jesteś przedsiębiorcą i zamierzasz dać zatrudnienie tym ludziom {to zachęcamy do przeczytania naszego tekstu|przeczytaj nasz artykuł, celem dowiedzenia się {kilku ważnych rzeczy|ważnych informacji o tym jak zatrudnić ukraińca.

Co warto wiedzieć o zatrudnianiu osoby pochodzącej z Ukrainy?

Zatrudnienie pracownika z Ukrainy jest w miarę łatwe. Osoby pochodzące z Ukrainy przyjeżdżają do Polski dzięki ruchowi bezwizowym na okres 90 dni lub z ważną wizą. Osoby pochodzenia ukraińskiego, które planując zacząć pracę w Polsce wydaje się wizę typu D, czyli tak zwana pracownicza, która uprawnia do podjęcia pracy oraz pobytu w naszym kraju na 180 dni w roku.

Co zrobić aby Ukrainiec otrzymał taką wizę|Co powinien zrobić właściciel firmy żeby pracownik pochodzący z Ukrainy dostał wizę

Zacząwszy od tego, że niezbędna jest wizyta w Powiatowym Urzędzie Pracy, przekazanie oświadczenia o zatrudnieniu ukraińca i zapłacenia 30 złotych opłaty za dokument. Po wpisaniu przez PUP oświadczenia do ewidencji przekazuje się je pracodawcy, a on a kolei daje je kandydatowi musi być oryginalne. Bazując na otrzymanym oświadczeniu ukrainiec składa wniosek o wizę typu D.

{Jak przebiega następny etap Podpisanie umowy – następny etap legalizacji pracy

Gdy już ukrainiec otrzymał wizę i przybył do naszej ojczyzny pracodawca jest już blisko sukcesu! Kolejny krok to podpisanie umowy. Warto jednak pamiętać, że dobrze by było, gdyby była stworzona po ukraińsku – zwykle pracownicy ze wschodu chcą podpisywać umowy dwujęzycznej. Taka umowa sprawi, że będziemy zapezpieczeni  nie tylko na wypadek kontroli PIP, ale też pracodawca zwiększa zaufanie do siebie. Z pewnością należy pamiętać, aby warunki zawarte w umowie nie różniły się od tych w zarejestrowanym przez PUP oświadczeniu.

Pamiętaj, że jednocześnie z podpisaniem umowy dający pracę, chcący zalegalizować stanowisko pracowników z Ukrainy w naszym kraju, ma nakaz poinformować właściwy urząd pracy o zaczęciu przez obcjokrajowce pracy – jest zobowiązany, aby to zgłosić najpóźniej w dzień rozpoczęcia pracy przez pracownika z Ukrainy. Następna wizyta w urzędzie stanie się konieczna w przypadku zmiany stawki, stanowiska pracy bądź miejsce, gdzie jest wykonywana.