Wszystko co musisz wiedzieć o kryptowalutach

Na pewno każdy zetknął się choć raz z kryptowalutami, ale nie każdy wie co to właściwie jest? Najprościej można zdefiniować, że jest to waluta wirtualna, nie posiadająca swojej fizycznej formy. W chwili obecnej w obiegu na rynku jest dużo kryptowalut, ale najpowszechniejszą z nich jest ta, która powstała w 2009 roku, czyli Bitcoin. Kryptowaluty przynależą do rozproszonego systemu księgowego opierającego się na kryptografii. Wiele krajów świata uznaje je za legalny środek płatniczy. Oczywiście, aby dokonać transakcji kryptowalutą dany sprzedawca musi uznawać walutę wirtualną. Rejestr księgowy wszystkich transakcji jest dostępny publicznie, jedynie użytkownicy biorący w niej udział mają do niej pełen dostęp dzięki używaniu właściwych kluczy szyfrujących. Obecnie powstałe kryptowaluty działają mniej więcej w ten sam sposób-
opierają się na łańcuchu bloków a ściślej mówiąc na blockchainie. Gdzie kupować kryptowaluty? Jak odbywa się handel kryptowalutami?

Decentralizacja kryptowalut- co to jest?

Czym właściwie jest decentralizacja kryptowalut, i na czym ona polega? Krótko mówiąc chodzi o to, że wirtualne pieniądze nie zależą od żadnego organu, czy organizacji. Opierają się na systemie blockhain, dzięki czemu nikt nie może decydować o ich emisji, ani w żaden inny sposób wpływać na ich wartość. Jest to właściwość, która zapobiega wszelkim manipulacjom kursem. Żadne państwo nie może wpłynąć na ich kurs. W przypadku tradycyjnych walut każde transakcje dokonywane są z użyciem zewnętrznego podmiotu czyli banku. Bez niego nie jakiegokolwiek przelewu. Jest to niewątpliwie wada, ponieważ w przypadku awarii w danym banku właściciele kont pozbawieni zostaliby możliwości dokonywania transakcji. Przy walutach wirtualnych nie ma tego problemu, gdyż dokonywane transakcje są kontrolowane przez wielu użytkowników w tym samym momencie. W sytuacji kiedy któryś odejdzie, na jego miejsce od razuwchodzi kolejny, co jest gwarancją niezawodności systemu. Oczywiście taki system ma też pewne wady. Jedną z nich jest znacznie dłuższy czas transakcji, ponieważ zazwyczaj moce obliczeniowe uczestników są niewystarczające. O kryptowalutach na pewno nie można powiedzieć, że są przyjazne środowisku, ponieważ obsługa takich transakcji zużywa ogromne zasoby energii elektrycznej. 

Gdzie można nabyć kryptowaluty?

Większość transakcji kupowania i sprzedaży wirtualnych walut ma miejsce na giełdach. Jest to lokalizacja oferująca stosunkowo niskie kwoty transakcji, oraz komfort. W tym przypadku wyłącznym kosztem jest procent od transakcji, gdyż kryptogiełdy nie pobierają opłat za założenie konta. Obecnie powstało wiele kryptogiełd oferujących przeróżne waluty wirtualne, różnią się także pomiędzy sobą poziomem zapewnianego bezpieczeństwa. Warto sprawdzić ranking giełd kryptowalut, aby mieć możliwość wybrania najlepszą. Nie można zapomnieć, że kryptogiełda nie jest jedyną opcją. Kryptowaluty można również zakupić:
w kantorze z kryptowalutami,
od innego posiadacza kryptowalut,
w bitomacie.
Nie ma wątpliwości, że nie wszystkie kryptowaluty będą dostępne w wyżej wymienionych miejscach, zdecydowanie najbardziej urozmaicony wybór będzie na giełdach. 

Portfel na kryptowaluty – czy istnieje?

Kiedy już staniemy się właścicielami kryptowaluty przez np. zakup na giełdzie pozostaje zadać pytanie jak je przechowywać? Specjalnie w tym celu powstały tzw. portfele kryptograficzne. Każdy portfel ma dwa klucze- prywatny i publiczny. Klucz publiczny można dać innym uczestnikom w celu przekazania na nasze konto kryptowaluty. Klucz prywatny jak sama nazwa wskazuje jest jedynie do naszego użytku i służy do logowania do naszego portfela. Z jego pomocą można zarządzać zgromadzonymi środkami. Oczywiście nie można dopuścić do kradzieży klucza przez osoby trzecie. Doprowadzi to do przejęcia kontroli nad naszym portfelem przez osoby nieuprawnione. W sytuacji kryptowalut nie ma opcji oszustwa. Jest to zasługa tego, że każda jednostka posiada niepowtarzalny kod, a wszystkie transakcje są odnotywane. W przypadku jakiejkolwiek niezgodności między rejestrami, transakcja z nietypowym kodem jest od razu usuwana przez system. 

Jak odbywa się płatność kryptowalutami?

Jak wyglądają transakcje z użyciem kryptowalut? To nic innego jak ich przelewanie między portfelami, a następnie weryfikacja poszczególnych transakcji przez użytkowników danej sieci. Aby transakcja mogła się odbyć dany podmiot musi oczywiście udostępnić możliwość rozliczania się w ten sposób. Wirtualną walutą oczywiście można także handlować na giełdach. W przypadku portfeli kryptowalutowych wyjątkowo istotną kwestią jest troska o bezpieczeństwo swojego portfela. Nie można pozwolić na utratę prywatnego klucza, gdyż nie ma opcji jego odzyskania. Niestety, jeżeli już stracimy klucz użytkownik traci bezpowrotnie wszystkie swoje zgromadzone środki. Należy pamiętać, że w chwili obecnej najpowszechniejszą walutą wirtualną jest bitcoin. To dzięki niemu ten sposób dokonywania transakcji staje się coraz bardziej znany i coraz więcej podmiotów udostępnia opcję dokonywania transakcji walutą wirtualną. W tym momencie w obrocie jest ok. 4000 różnych walut wirtualnych. Przed rozpoczęciem swojej przygody z kryptowalutami oczywiście powinno się zapoznać z zasadami ich działania i zasadami dokonywania transakcji.