Prowadzenie księgowości, negocjacje, reprezentowanie klientów w urzędach, czyli typowe i nietypowe usługi oferowane przez biuro rachunkowe

Wiele prywatnych osób, a nie tylko przedsiębiorstw korzysta z usług biura księgowego. Mimo wszystko nie każdy zdaje sobie sprawę, że takie biuro to nie tylko prowadzenie księgowości, czy pomoc przy corocznych zeznaniach PIT. Oczywiście są biura, których oferta opiera się na rachunkowości, ale istnieją także takie, których działalność jest znacznie rozszerzona o nieoczywiste usługi, albo takie, które nie są kojarzone typowym biurem rachunkowym. Taka oferta często jest skierowana zwłaszcza do przedsiębiorców, ale nie znaczy to, że prywatna osoba nie może skorzystać z doradztwa w zakresie podatków. Często biura rachunkowe oprócz specjalistów w zakresie szeroko rozumianych finansów zatrudniają także ekspertów z innych dziedzin. Gdzie można znaleźć takie biura? Sporo biur rachunkowych jest w dużych miastach jak Warszawa, Poznań Gdańsk, Gdynia. Tam także można skorzystać z nieoczywistych usług jak wirtualne biuro, czy doradztwo gospodarcze. Jakie usługi proponują biura rachunkowe? Czym oprócz księgowości trudnią się biura księgowe? 

Fundamentalne usługi biura rachunkowego 

Niewątpliwie poszczególne oferty biur rachunkowych nieco różnią się pomiędzy sobą. Jednakże można ogólnie powiedzieć, że zajmują się one dziedziną jaką są finanse. Co to dokładnie znaczy? Ich oferta najczęściej jest skierowana do przedsiębiorców i jest to prowadzenie księgowości firm. Oprócz tego takie biura zajmują się doradztwem podatkowym i finansowym, oraz przygotowują sprawozdania finansowe i badają ryzyko finansowe. Często w ofercie biur rachunkowych znajduje się także obsługa kadrowo – płacowa przedsiębiorstw, czyli dokładniej mówiąc:

  • sporządzanie umów cywilno – prawnych,
  • wyliczanie wynagrodzeń,
  • rozliczanie zobowiązań podatkowych, a także składek,
  • sporządzanie regulaminów pracy,
  • przygotowywanie siatki płac,
  • wystawianie zaświadczeń, oraz wiele innych.

Z pomocy takich biur mogą skorzystać również osoby prywatne. Biura rachunkowe oferują pomoc przy corocznych zaznaniach PIT, z których uzupełnieniem sporo osób ma kłopot. Można także skorzystać z doradztwa w zakresie finansów, czy pomocy w dopasowaniu korzystnych odpisów i ulg. Pomoc specjalistów może okazać się pomocna przy płaceniu mniejszego podatku. 

Pozostałe usługi biura rachunkowego – wirtualne biuro

Niewątpliwie biura księgowe mogą poszerzyć zakres swoich usług o usługi mniej oczywiste jak np. wirtualne biuro. Jest to udogodnienie skierowane szczególnie do przedsiębiorców, którzy nie mają możliwości wynajęcia fizycznego biura. Najważniejszą funkcją takiego biura jest udostępnienie adresu, gdzie może być zarejestrowana firma. Dodatkowo wirtualne biuro zajmuje się kompleksową obsługą korespondencji. Co to oznacza? Kiedy na adres biura przysyłana jest fizyczna korespondencja, jest ona skanowana, a później wysyłana przez e – mail do przedsiębiorcy. Zdarza się, że przedsiębiorca potrzebuje miejsca na zorganizowanie spotkania biznesowego, lub konferencji, dlatego w ofercie wirtualnego biura znajduje się także możliwość wynajęcia salki konferencyjnej. Takie udogodnienie jest szczególnie polecane dla freelancerów, ale często korzystają z tego kancelarie prawnicze, oraz agencje marketingowe.

Biuro rachunkowe i doradztwo 

Wiele biur rachunkowych proponuje dodatkowe usługi w zakresie doradztwa gospodarczego. Taka oferta często oparta jest na:

  1. wsparciu przy tworzeniu biznesplanów – dobrze napisany biznesplan z pewnością pomoże przy uruchamianiu działalności, szczególnie w pozyskiwaniu źródeł finansowania jak np. kredyty bankowe. Biura rachunkowe oferują również sporządzanie biznesplanów na potrzeby wewnętrzne firmy pozwalające na kontrolowanie jej postępów;
  2. przygotowywanie różnego rodzaju raportów – biura rachunkowe tworzą raporty monitorujące wykonanie konkretnych zadań na podstawie pewnych schematów. Takie dokumenty wykonane w wersji pisemnej przydatne są zarówno do celów wewnętrznych, jak i zewnętrznych;
  • tworzenie analiz ekonomicznych – jest to niezwykle ważny wskaźnik monitorujący sytuację ekonomiczną całej firmy. Dobrze zrobiona analiza jest ważnym czynnikiem ułatwiającym podejmowanie decyzji strategicznych w przedsiębiorstwie;
  • ocena strategii firmy – strategia jest ogólnym programem działalności przedsiębiorstwa, który ukierunkowany jest na osiągnięcie pewnych celów przy wykorzystaniu potencjału przedsiębiorstwa. Eksperci w biurach rachunkowych mogą ocenić, czy dana strategia firmy bierze pod uwagęa wszystkie zmienne, które mogą mieć wpływ na osiągnięcie wyznaczonego wcześniej celu.

Z całą pewnością zakres usług oferowanych przez biura rachunkowe może być jeszcze szerszy, i obejmować np. prowadzenie negocjacji w imieniu klientów. Istotne jest, aby określone usługi świadczone były na wysokim poziomie a osoby, zajmujące się tym dobrze znały się na tym co robią. Biura rachunkowe zazwyczaj oferują pomoc przy uruchomieniu firmy i przeprowadzą przez wszystkie niezbędne formalności od początku do końca. Po założeniu przedsiębiorstwa można kontynuować współpracę przy prowadzeniu księgowości.