Prowadzenie biura rachunkowego – jakie warunki należy spełnić?

Co robi biuro rachunkowe?

Biuro rachunkowe to podmiot gospodarczy, który dba o takie rzeczy jak dla przykładu ogarnianie ksiąg rachunkowych, zbieranie i przechowywanie całej dokumentacji księgowej, prowadzenie sprawozdań finansowych, obliczanie wyniku finansowego a także wycena aktywów i pasywów oraz obrazowanie ich faktycznej wartości.

Jakie są wymagania, które trzeba spełnić aby prowadzić biuro rachunkowe?

W 2014 roku funkcja księgowego została uwolniona, co oznacza, że nie ma potrzeby ukończenia specjalnych studiów lub kursów w ramach księgowości aby kierować biurem rachunkowym. Jedyne warunki, które potrzeba spełnić aby sprawować kontrolę na dokumentacją księgową to posiadanie bezwarunkowej zdolności do czynności prawnych. Czyli księgowość mają możliwość prowadzić osoby, których nigdy nie karano za przestępstwa finansowe oraz za przekręty skarbowe. W dodatku osoba na stanowisku księgowym koniecznie musi wykupić ubezpieczenie OC.

Jeśli księgowy, zanim uwolniono ten zawód, zdobył certyfikat księgowy albo świadectwo kwalifikacyjne to wciąż będzie mógł się nim posługiwać, powinno się mimo wszystko być uświadomionym, że żaden dokument nie jest już dłużej wymagany żeby przepisowo pracować w tym zawodzie.

Co trzeba mieć na uwadze otwierając biuro księgowe?

Wprawdzie aby zarządzać biurem rachunkowym nie trzeba mieć wykształcenia finansowego czy też doświadczenia w księgowości, jednak bardzo potrzebne jest ciągłe aktualizowanie wiedzy z prawa podatkowego i gospodarczego. Ustawy te niesamowicie szybko się zmieniają i aktualizują a każdy księgowy musi ciągle taką wiedzę przyswajać.

W dodatku prowadząc biuro księgowe musisz zdawać sobie sprawę z tego, że Klienci mogą traktować Cię jako doradcę. Twoim zadaniem więc poza prowadzeniem ksiąg rachunkowych może być sprawdzanie sytuacji finansowej firmy i dopasowywanie właściwych form finansowania albo szukanie sposobów na rozwiązanie problemów finansowych. Bez właściwej wiedzy możesz szybko stracić ich zaufanie a to będzie skutkowało stratą klientów.

Jak widać więc nie trzeba mieć doświadczenia w rachunkowości żeby prowadzić biuro księgowe ale samodzielne zdobycie tak szerokiej wiedzy może być ciężkim zadaniem.

Źródło: Księgowa z Gdańska