Pracownicy z ukrainy łatają polski rynek pracy

Do naszej ojczyzny przybyło już ponad 1,5 miliona Ukraińców. Czy Polski rynek pracy jest na to gotowy? Okazuje się, że rynek pracy w Polsce jest w stanie wchłonąć 700 tysięcy pracowników pochodzących z Ukrainy. Prowadzący firmę powinien jednak pamiętać że pracownicy są zobowiązani do posiadania zezwolenia na pracę dla cudzoziemców.

Europa oferuje dużą pomoc Ukrainie

Kraje Unii Europejskiej deklarują pomoc uciekającym z Ukrainy. Na ten moment przejścia graniczne funkcjonują bez zmian. Jednakże ekspert apeluje żeby uprościć formalności dla osób szukających schronienia. Warto również dodać iż w województwach lubelskim i podkarpackim powstaną ośrodki dla Ukraińców. W takim ośrodku będą mogli dostać informacje na tematy związane z kwestiami prawnymi i logistyczne, w jakie miejsce mogą się udać, żeby sformalizować swój pobyt w Polsce.

Rynek pracy w Polsce stoi otworem

Wystarczy spojrzeć na historię gdy po sfałszowanych wyborach na Białorusi Polska udzieliła pomocy ok. 20 tysiącom uchodźcom z Białorusi. Część z nich dostali wizy humanitarne, niektórzy ubiegali się o ochronę międzynarodową, inni z kolei przyjechali do Polski na podstawie programu Poland Business Harbour. Dokładnie o taką pomoc będą się ubiegać uchodźcy. Nie da się też ukryć że Polska jest dla uchodźców z Ukriany pierwszym wyborem. Nasz kraj w związku z tym musi zadbać o dobrą strategię, która pozwoli nam w bezpieczny sposób przyjąć Ukraińców. Obecnie do Polski uciekło 1,7 miliona uchodźców, aczkolwiek szacuje się, że będzie ich 3 mln..

Te prace są oblegane przez Ukraińców – sprawdź

Od kilku lat Ukraińcy chętnie przyjeżdżają do Polski aby podjąć się zatrudnienia.

Niemniej jednak najczęściej znajdują pracę w firmach budowlanych oraz produkcyjnych. Możemy jednak zaobserwować iż coraz częściej osoby z Ukrainy zatrudniają się też w pozostałych sektorach, takich jak gastronomia, hotelarstwo, usługi a także handel. Dodatkowo wzrasta również liczba wysoko wykwalifikowanych specjalistów ze wschodu. 

Jak są postrzegani Ukraińcy w pracy w Polsce?

Niestety nadal praca Ukraińców może wiązać się z negatywnymi stereotypami. Źródłem ich są między innymi zaszłości historyczne. Jest to błędny stereotyp. Miejmy także w pamięci, że pracownicy z Ukrainy najczęściej wykonują zawody deficytowe, czyli takie, w których brakuje pracowników. W sposób pozytywny oddziałuje to na polski rynek pracy. Nie da się też ukryć iż zatrudnieni z Ukrainy wspierają wiele branż. Łatają oni luki w zatrudnieniu. W związku z czym polacy nie muszą bać się że pracownik ze wschodu zabierze mu pracę.