Praca zdalna – co na to kodeks pracy, czy pojawią się jakieś zmiany?

Skąd pomysł na wprowadzenie pracy zdalnej do kodeksu pracy?

W marcu zeszłego roku kiedy w naszym kraju pojawiła się pandemia i dużo ograniczeń, konieczna była bardzo duża zmiana w sposobie działania dużej ilości przedsiębiorstw. Niemal wszystkie restauracje trzeba było pozamykać, w dużej ilości miejsc musiały zostać wprowadzone zmiany, tak żeby jak najbardziej zminimalizować spotkania pracowników. W takich firmach, w których było to możliwe, pracownicy zaczynali pracować z domu i pojawił się wtedy problem z regulacją takiej pracy. Wcześniej nie było to częste rozwiązanie, firmy zostały pozostawione same sobie przy ustalaniu zasad pracy poza biurem.

Jak zostaną uregulowane przepisy w zakresie realizowania pracy zdalnie?

W kodeksie pracy, który ma opisać też możliwość pracy z domu znaleźć się mają takie rzeczy jak:

  • unormowanie zasad wykonywania pracy poza siedzibą firmy,
  • możliwość realizowania pracy zdalnej na prośbę pracownika,
  • uprawnienia do anulowania pracy z domu tak samo przez pracodawcę, jak i przez osobę zatrudnioną,
  • uregulowanie zobowiązań przełożonego w stosunku do pracownika,
  • kontrola pracy zdalnej osoby zatrudnionej przez przełożonego,
  • zakaz dyskryminacji osoby zatrudnionej, która pracuje zdalnie

W rezultacie znajdą się w nim wszelkie niezbędne zalecenia zarówno dla pracowników jak i pracodawców. To co jednak najistotniejsze to, że pracodawca wyrażający zgodę na pracę z domu osoby zatrudnionej tak czy siak musi dostarczyć mu przedmioty i urządzenia niezbędne aby wykonywać pracę, a także pokryć wszystkie koszta, jakie będą związane z ewentualną naprawą urządzeń. Warto także mieć świadomość, że możliwa jest tak samo praca poza biurem na stałe jak i okazjonalna. W takim przypadku pracownik powinien zanieść wniosek w postaci papierowej lub elektronicznej. Mówiąc o okazjonalnej pracy zdalnej chodzi nam o pracy przez maksymalnie 12 dni w roku kalendarzowym. Co istotne na okazjonalną pracę poza siedzibą firmy nie może skierować zatrudnionego przełożony. Tutaj chęć pracowania w domu musi być po stronie osoby zatrudnionej.

Co z przepisami BHP podczas pracy zdalnej?

Pracownik wykonujący pracę zdalnie także będzie zobowiązany stosować się do przepisów BHP. Będzie tego jednak trochę mniej niż podczas pracy w siedzibie firmy. Zapisy, które mają znaleźć się w nowym kodeksie pracy mają poruszyć temat oświadczenia, w którym pracownik zadeklaruje, że jego miejsce pracy w domu gwarantuje pracę zgodnie z wytycznymi BHP. Jeżeli jeszcze przed podpisaniem umowy o pracę pracownik powie, że chce pracować w pełni zdalnie, to będzie mógł całe szkolenie BHP przejść w formie elektronicznej.

Jeżeli w dalszym ciągu nie wiecie co ma się zmienić i jak postępować z pracownikiem, który będzie chciał pracować poza siedzibą firmy w 100% albo przynajmniej okazjonalnie to powinniście odezwać się do kancelarii adwokackich, których zadaniem jest znajomość nowych przepisów. Odpowiednim miejscem będzie kancelaria adwokacka w Mińsku Mazowieckim, gdzie prawnicy są specjalistami w zakresie kodeksu pracy.