Kulisy pracy w biurze rachunkowym

Biuro rachunkowe jest firmą, która za przedsiębiorców rozlicza podatki dochodowe, podatki od towarów i usług VAT. Nierzadko prowadzi także dokumentację kadrową, czyli listy płac, wyliczanie dni urlopowych i sporządzanie deklaracji PIT. Do zadań profesjonalnego biura rachunkowego należy ponadto robienie ksiąg handlowych i podatkowych ksiąg przychodów i rozchodów.

Zarówno duże jak i niewielkie przedsiębiorstwa przeważnie wolą podjąć współpracę z biurem rachunkowym, niż prowadzić rachunkowość samodzielnie. 

Jakie biuro rachunkowe będzie najlepsze dla mnie?

Na rynku znajdziemy bardzo dużo biur rachunkowych. Mogą to być małe rodzinne firmy, korporacje zatrudniające dziesiątki księgowych, ale też ogólnopolskie mobilne księgowości. Z pewnością niełatwo jest wybrać , która będzie pasować każdemu.

Warto prześledzić, czy instytucja, której planujesz powierzyć całą księgowość jest ubezpieczona od odpowiedzialności cywilnej i otrzymała Licencję Ministerstwa Finansów. Wprawdzie od 2014 roku nie trzeba mieć wykształcenia kierunkowego aby pracować jako księgowy. Nie jest obligatoryjne również posiadanie certyfikatu Ministerstwa Finansów, ale to my podejmujemy decyzję czy chcemy powierzać odpowiedzialność firmie, która może nie mieć pojęcia na tematy rachunkowości.

Kolejnym aspektem, który warto sprawdzić jest występowanie tzw. opiekuna klienta. Niektóre biura rachunkowe wyznaczają konkretnego pracownika, którego pracą jest opieka nad Twoją firmą. Dostajesz kontakt do swojego doradcy i ma on wszystkie dokumenty o Tobie zawsze przy sobie. Korzystniejsze cenowo przedsiębiorstwa zazwyczaj nie mają takich opcji i z reguły, kiedy potrzebujesz się czegoś dowiedzieć trzeba zadzwonić na ogólną infolinię i czekać, aż przypadkowy konsultant znajdzie dokumentację Twojej firmy.

Czy warto powierzyć prowadzenie księgowości biuru?

Najważniejsze jest, że opłaca się podjąć się współpracy z biurem rachunkowym z uwagi na fakt, że jest to niesamowita oszczędność czasu. Prowadząc firmę często korzystniej jest poświęcić go na zdobywanie nowych kontrahentów, oraz lepszą obsługę tych, którzy z nami są, niż na samodzielne prowadzenie dokumentacji księgowej. Poza tym – aby dobrze prowadzić księgowość w firmie trzeba być na bieżąco z często zmieniającymi się przepisami prawa w zakresie rachunkowości.

Ostatni już powód to odpowiedzialność za popełnione błędy. Jeśli złożysz niepoprawny protokół do Urzędu Skarbowego możesz otrzymać karę grzywny, a oprócz tego, zarzut popełnienia oszustwa podatkowego. W przypadku kiedy opłacasz rzetelne biuro rachunkowe – to ono odpowiada za zrobione błędy.