Kto powinien zainteresować się kursami energetycznymi?

Kursy SEP – czym są i kto powinien się nimi zainteresować?

Przede wszystkim powinno się mieć świadomość, że są kursy SEP w kategoriach G1, G i G3. Kursy takie mają za zadanie przygotować do egzaminów na uprawnienia elektryczne, energetyczne oraz gazowe. Taki egzamin muszą zdać wszystkie osoby, które chcą pracować w energetyce. Żeby uczestniczyć w kursie musisz mieć 18 lat i posiadać minimum podstawowe wykształcenie. Powinieneś o nim pomyśleć jeżeli jesteś studentem, który myśli o zdobyciu większej wiedzy w temacie branży energetycznej, elektrycznej oraz gazowej, lub jeżeli jesteś wieloletnim pracownikiem i potrzebujesz dodatkowych uprawnień, lub kiedy aktualne już się przeterminowały. Bez wątpienia w kursie SEP mają możliwość wziąć udział również świeże osoby, które nie mają żadnych umiejętności ani doświadczenia. Pamiętajcie, że kursy SEP trzeba powtarzać co 5 lat.

Wpis w oparciu o ofertę CSZ – kursy energetyczne z Krakowa.

Co dadzą Ci uprawnienia po kursie SEP?

Kurs SEP zazwyczaj składa się z zajęć teoretycznych, na których prowadzący odtwarza prezentację a następnie z egzaminu, który sprawdza te umiejętności. Sporo firm prowadzących kursy SEP zapewnia zorganizowanie go w dowolnym mieście w kraju, dla przykładu w Krakowie, musi się tylko zebrać grupa przynajmniej 5 osób.

Podczas kursu SEP uczestnikom będą przybliżone podstawy prawne, zasady BHP ale też ochrona przeciwpożarowa i pierwsza pomoc. Uczęszczając na kurs energetyczny G1 uzyskasz certyfikat, który pozwoli Ci na kontrolowanie sprzętów, instalacji i sieci energetycznych o napięciu nie większym niż 1 kilowolt ale także takich o napięciu znamionowym większym niż 1 kilowolt. Na dodatek przechodząc kurs SEP i zaliczając egzamin państwowy otrzymasz możliwość eksploatacji i dozoru sprzętów elektrotermicznych i tych do elektrolizy.

Następny poziom kursu SEP to jest G2 i uzyskując te kwalifikacje będziesz mógł pracować przy montażu, obsłudze i renowacji maszyn, które wysyłają ciepło powyżej 50 kilowatów, oraz kotłów, turbin wodnych i parowych, wentylacji i klimatyzacji o mocy większej niż 50 kilowatów.

Istnieje jeszcze jeden rodzaj kursu SEP i jest to G3. Podczas niego dowiesz się o sprzętach gazowych i uzyskasz uprawnienia do eksploatacji, konserwowania i dozoru sprzętów oraz instalacji o ciśnieniu do 5 kilopaskali i większym, generatorów gazu, turbin gazowych i maszyn przeznaczonych do wyrobu paliw gazowych. W dodatku stanie przed tobą otworem utrzymanie maszyn służących do oczyszczania, mieszania a także przetwarzania gazu i paliw gazowych. Istotna jest również możliwość użytkowania aparatury, która służy do kontroli, pomiarów oraz przewodzenia siecią, instalacjami i pojedynczymi sprzętami. 

Można zauważyć, że każdy poziom kursu SEP jest różny pod względem obowiązków. Możesz uczęszczać na ten, który będzie potrzebny do Twojej pracy, albo zrobić wszystkie na raz. W Krakowie znajdziesz sporo firm, które przygotują dla Ciebie kurs SEP i egzamin.

Jakich pytań możesz się spodziewać podczas egzaminu?

Egzamin najczęściej ma miejsce w ten sam dzień co odbył się kurs i jest ustny. W trakcie niego egzaminatorzy mogą spytać o to jak działają urządzenia, instalacja oraz sieci. Możesz spodziewać się także pytań o to jakie pracownik musi spełnić warunki żeby móc robić prace kontrolne, pomiarowe i montażowe. Bardzo prawdopodobne że będą również pytania o zasady BHP, udzielanie pierwszej pomocy i jak wygląda ochrona przeciwpożarowa. Na koniec może znaleźć się również zapytanie jak zachować się kiedy zdarzy się awaria, pożar lub inne zagrożenie dla maszyn i ludzi. Wszystkie te zagadnienia zostaną Ci zaprezentowane na kursie energetycznym w Krakowie i każdym innej miejscowości, więc nie musisz się martwić, że czegoś nie będziesz wiedzieć.