Kredyty – jakie są ich rodzaje?

Aktualnie branie kredytu jest całkowicie normalną sprawą. Kupujemy komputery na raty, kupujemy samochód na kredyt i zaciągamy hipoteki na budowę domu. Możemy dostać pożyczki bez potwierdzania, że mamy pracę, a banki rywalizują w ofertach kredytów gotówkowych. Czy wiemy jednak jakie są różnice między kredytami gotówkowymi i bezgotówkowymi? Czy oglądamy rankingi kredytów gotówkowych, czy sięgamy po taki z banku, w którym mamy konto, bo jest to najprostsze?

Jakie istnieją rodzaje kredytów?

Jeden z najłatwiej dostępnych kredytów, jakie możemy dostać w banku to kredyt konsumpcyjny, inaczej nazywany gotówkowym. Taki kredyt otrzymujemy najczęściej na parę miesięcy maksymalnie do kilku lat i można zrobić z nim co tylko chcemy. Kolejny kredyt, który jest niezmiernie popularny, to kredyt hipoteczny. Udzielany jest on na zakup nieruchomości i spłacany jest nawet przez kilkadziesiąt lat. Takie kredyty z powodu wysokiej kwoty i długiego czasu spłacania najczęściej posiadają bardzo korzystne oprocentowanie.

Kredyt konsolidacyjny – następny typ, który tak naprawdę łączy parę kredytów w jeden. W konsekwencji do opłacania mamy jedynie jedną ratę i nie musimy przejmować się, że o czymś zapomnimy. Na zakończenie powinno się powiedzieć również o karcie kredytowej oraz kredycie ratalnym. Można je zaliczyć do najszybciej otrzymywanych kredytów, gdyż przeważnie nie ma potrzeby, żeby udawać się do placówki żeby je dostać. Bardzo często także nie są oprocentowane, pod warunkiem że opłacamy raty terminowo.

Kredyt gotówkowy i bezgotówkowy – czym się różnią?

Powinno się wspomnieć, że kredyt nie jest pożyczką, kredyt jest przyznawany jedynie przez banki, albo organizacje, które mają zgodę Komisji Nadzoru Finansowego. To jak banki mogą działać opisane jest bardzo dokładnie w rozporządzeniu na temat kredytu konsumenckiego, w przeciwieństwie do firm pożyczkowych, przy których zastosowanie mają paragrafy z kodeksu cywilnego.

Oprócz pożyczek rozpoznać możemy kredyty gotówkowe i bezgotówkowe. Różnią się mocno banalną rzeczą, ale to co nie jest oczywiste, to, że kredyty bezgotówkowe, to nie jest jeden produkt, ale kategoria, w którą wlicza się parę różnych kredytów. Kredyt gotówkowy, zwany też konsumenckim, to kredyt, z którego środki otrzymujemy prosto na nasz rachunek i od razu mamy do nich dowolny dostęp. Bank nie sprawdza czy przeznaczymy je na samochód, remont, czy na wakacje. Kredyt jest zapewniany na ustaloną kwotę i na to, czy go otrzymamy wpływa między innymi obliczona zdolność kredytowa, oraz wysokość wypłat. Za taki kredyt zawsze pobierane są opłaty w postaci prowizji oraz oprocentowania. Takie kredyty dawane są na czas od kilku miesięcy do kilku lat.

Kredyty bezgotówkowe to tak naprawdę kategoria, w której znajduje się kilka różnych usług, między innymi:

  • kredyt hipoteczny,
  • kredyt konsolidacyjny
  • karta kredytowa,
  • linie kredytowe na koncie bankowym.

Co jest największą różnicą między kredytem gotówkowym, a produktami bezgotówkowymi? Biorąc jeden z produktów bezgotówkowych nie dostajemy pewnej gotówki, którą możemy wypłacić, wydać na dowolny cel, albo schować na lokacie. Przy kredytach hipotecznych pieniądze wydawane są na kupno mieszkania i najczęściej nawet nie wpływają na nasze konto. Kredyt konsolidacyjny łączy nasze pozostałe kredyty, więc tak samo – nie otrzymujemy przelewu na konto. W przypadku karty kredytowej i linii kredytowej na koncie bankowym, możemy środki przeznaczyć na dowolny cel, mimo wszystko jest to najczęściej niewielka kwota i nie możemy jej między innymi wypłacić w bankomacie, dosyć często również nie zrobimy przelewu za takie pieniądze.

Czy opłaca się korzystać z kredytów gotówkowych?

Kredyty gotówkowe w większości udostępnione są dla większości ludzi, jeśli tylko posiadają oni zdolność kredytową. Nie jest istotne czy jesteś emerytem, obcokrajowcem czy posiadasz firmę, z pewnością istnieje bank, gdzie po uzupełnieniu wniosku i dostarczeniu dokumentów dostaniesz kredyt gotówkowy. Informację na temat tego w jakim banku możesz ubiegać się o kredyt i w którym miejscu zaoferują Ci najlepszą ofertę najlepiej sprawdzić w rankingu kredytów gotówkowych (np. https://jakdorobic.pl/ranking-kredytow-gotowkowych/). Każdy powinien sam przekalkulować czy warto korzystać z kredytów gotówkowych. Warto wiedzieć, że zawsze będziemy bankowi spłacać większe sumy, niż od niego pożyczyliśmy. Jeżeli musimy wziąć kredyt gotówkowy to przyda się sprawdzić w rankingu kredytów gotówkowych, w którym banku jest najkorzystniejsza oferta i udać się właśnie do niego i nie wybierać najprostszej opcji jaką jest branie kredytu w banku, w którym mamy rachunek.