Kraków i wynajem mieszkania turystom – jak to zrobić i czego pilnować?

Nie od dziś wiadomo, że warto wynajmować apartamenty ze względów finansowych. Im bardziej turystyczna miejscowość, tym lepiej wynajmować lokal turystom. Tym bardziej w obecnych czasach, gdy jest niezwykle duże zapotrzebowanie na takie miejsca. O wiele częściej turyści wybierają prywatne apartamenty, zamiast hotelu. W ten sposób są bardziej niezależni, mogą samodzielnie przygotowywać posiłki, często także cena jest niższa. Zachęca też do tego coraz większa ilość stron internetowych, na których znajdziemy oferty najmu krótkoterminowego. O czym warto wiedzieć podczas wynajmowania apartamentu turystom i na co szczególnie należy zwrócić uwagę?

Gdzie wystawić obiekt na najem krótkoterminowy?

Zdecydowanie najbardziej popularnym sposobem jest zostanie gospodarzem na portalu Airbnb. Drugą opcją będzie założenie firmowego konta na portalu Booking. To na tych portalach podróżujący przeważnie rozpoczynają poszukiwania noclegów. Poza tymi najczęściej wybieranymi opcjami zostaje nam również wystawienie ogłoszenia na portalach z bazą noclegową albo na stronie informacji turystycznej.

Warto zwrócić uwagę na to, że większe miejscowości, jak na przykład Kraków, nakazują wpisania wynajmowanego lokalu na specjalną listę. W Krakowie mowa o ewidencji Krakowskich Obiektów Noclegowych. Bez zgłoszenia wynajmowanego lokalu działalność będzie uchodzić za nielegalną. Do ewidencji dostęp ma każdy zainteresowany. Wszystko to przez ogromną ilość skarg, które tworzyli sąsiedzi wynajmowanych apartamentów.

Czy najem krótkoterminowy wymaga założenia działalności gospodarczej?

Aktualnie biura księgowe w Krakowie spotykają się bardzo często z zapytaniem czy niezbędne jest zakładanie działalności gospodarczej, aby oferować najem krótkoterminowy. Odpowiedź nie jest oczywista, ponieważ zgodnie z definicją taki wynajem w Krakowie jest działalnością profesjonalną, a w związku z tym trzeba działalność gospodarczą stworzyć. Znane są jednak sytuacje, kiedy to osoby posiadające mieszkania, które były wynajmowane krótkoterminowo, nie otwierały działalności gospodarczej i wygrywały w sądzie sprawy przeciwko Urzędowi Skarbowemu, który twierdził, że powinni płacić wyższy podatek. Każdy taki przypadek warto więc przeanalizować indywidualnie. Wszystkie księgowe w Krakowie na pewno z chęcią przeanalizują czy zachodzą właściwe przesłanki, żeby działalność gospodarczą otwierać, czy nie jest to konieczne.

Najem krótkoterminowy a podatek dochodowy

To co jednak jest pewne, to konieczność zapłacenia podatku w Urzędzie Skarbowym. Z racji, że najem krótkoterminowy przynosi nam zyski, to musimy to konieczne jest zaliczenie tego jako nasz dochód. Jeśli posiadamy firmę to najłatwiej będzie udać się po radę do księgowej w Krakowie. Opcji na rozliczenie jest kilka. Najbardziej popularna metoda jest skorzystanie z zasad ogólnych. Wtedy od przychodów można odliczyć opłaty – jest to najkorzystniejszy sposób. Jako koszty można wliczyć rachunki za prąd, gaz, internet, odsetki za kredyt mieszkaniowy – jeśli go mamy i czynsz do wspólnoty. Wtedy rozliczamy sam dochód, a podatek jest wtedy w wysokości 17%.

Jak możecie szybko zobaczyć – najem krótkoterminowy wiąże się z kilkoma formalnościami, których nie warto pomijać. Pamiętajcie, że zawsze możecie skontaktować się z biurami księgowymi w Krakowie, dlatego, że tam otrzymacie wszystkie potrzebne informacje na temat prowadzenia działalności gospodarczej oraz o płaceniu podatków. Najem krótkoterminowy to nie jest to samo, co najem długoterminowy i zdecydowanie powinno się sprawdzić czy jest bardziej opłacalny. W takich sytuacja też warto wybrać się do księgowej w Krakowie.