Konto firmowe – czy muszę je mieć?

Prowadzenie firmy związane jest z okresowymi rozliczeniami z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, oraz z Urzędem Skarbowym. Trzeba to robić wyłącznie za pomocą konta bankowego, gdyż instytucje te honorują tylko rozliczenia bezgotówkowe. Można uznać, że założenie rachunku firmowego jest niezbędne, żeby móc zarządzać firmą. Jest to fakt, który nikogo nie powinien dziwić. Dlatego większość przedsiębiorców po zarejestrowaniu firmy swoje kroki kieruje do banku, aby założyć konto firmowe. Jednakże wiele przedsiębiorców zastanawia się, czy może używać swoje konto prywatne, aby móc dokonywać rozliczeń składkowych i podatkowych? Bez wątpienia konto firmowe jest dużym ułatwieniem dla właściciela firmy, umożliwia stosunkowo łatwe kontrolowanie finansów, ale czy naprawdę konieczne jest zakładanie kolejnego, kiedy mamy już konto osobiste?

Konto firmowe – co na to prawo

Rachunek firmowy pozwala swobodnie operować finansami firmy. Umożliwia także w miarę proste rozliczenia z takimi instytucjami jak Zakład Ubezpieczeń Społecznych czy urząd skarbowy. Można uznać, że konto firmowe bardzo przypomina to osobiste, czyli pozwala wypłacać pieniądze, czy dokonywać transakcji kartą. Czy przepisy zobowiązują do założenia osobnego konta firmowego? Prawo nie jest jednoznaczne w tej kwestii. Nie ma paragrafu, który nakładałby obowiązek zakładania osobnego konta. Czyli w teorii można korzystać z konta osobistego, także w celu rozliczania się z urzędem skarbowym czy ZUSem. Wtedy podczas rejestracji działalności gospodarczej należy jedynie podać numer konta osobistego.

Czy połączenie konta osobistego z firmowym jest dobrym rozwiązaniem? 

Jak już wspomniano wyżej, nie ma przeciwwskazań prawnych żeby posiadać jeden rachunek bankowy do celów osobistych i firmowych. Mimo wszystko warto postawić sobie pytanie – czy to dobre rozwiązanie? W praktyce to zdecydowanie nie jest dobry pomysł. Na takim koncie bankowym robi się bałagan, gdyż nie rozdziela on transakcji firmowych i prywatnych. Może to rodzić spore problemy zwłaszcza jeśli dojdzie do kontroli, którą przeprowadza urząd skarbowy. W takiej sytuacji przedsiębiorca musi wskazać, które transakcje związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej. Poza tym jest to spore utrudnienie w codziennym zarządzaniu prywatnymi pieniędzmi oraz finansami firmy. Wyjątkiem może być mikroprzedsiębiorstwo, którego jedyne transakcje to te związane z ZUS i urzędem skarbowym. Trzeba jedynie pamiętać, że rozliczenia z tymi instytucjami dokonuje się za pomocą rachunku bankowego, którego numer podano przy zakładaniu firmy.

Biała lista podatników VAT a rachunek firmowy

Oczywiście jak wielu innych, tak i w tym przypadku istnieje wyjątek od reguły. Podatnicy, którzy są czynnymi płatnikami podatku VAT koniecznie powinni założyć konto firmowe. Zwłaszcza, jeżeli przelewy przekraczają kwotę 15 tysięcy złotych. Wówczas trzeba upewnić się, czy numer bankowy podatnika jest na białej liście podatników VAT, która jest prowadzona przez Ministerstwo Finansów. Przepisy mówią, że na takiej liście może znaleźć się tylko i wyłącznie konto firmowe. Lekceważenie tego obowiązku może skutkować poważnymi konsekwencjami. 

Jak wybrać najlepsze konto płatnicze?

Jak widać posiadanie konta firmowego jest nie tyle przymusem, co uproszczeniem dla przedsiębiorcy, z tego powodu naprawdę warto je założyć Mimo wszystko oferta banków jest bardzo rozbudowana i trudno wybrać najlepszą spośród wielu. Czym się kierować? Na co patrzeć wybierając najlepsze konto bankowe? Zapoznając się z ofertą banków warto kierować się tym samym, co w przypadku poszukiwania konta osobistego. Bez wątpienia bardzo ważną kwestią jest brak opłat za prowadzenie konta firmowego. Permanentny, miesięczny koszt może być dużym obciążeniem szczególnie dla początkującego przedsiębiorcy. Chociaż oferta banków w zdecydowanej większości przewiduje bezpłatne prowadzenie, to mimo wszystko warto być ostrożnym. Jednakże bezkosztowe prowadzenie konta firmowego może wiązać się z innymi warunkami jak np. comiesięczne określone wpływy, czy utrzymanie określonego salda.

Następnym aspektem, na który warto zwrócić uwagę jest koszt wyrobienia oraz utrzymania karty płatniczej. Zazwyczaj można używać karty płatniczej przewidzianej do konta firmowego, a najlepsze oferty zakładają brak ukrytych opłat. Pomimo tego również w tym przypadku może być to związane z pewnymi warunkami. Zazwyczaj jest to określona ilość transakcji w miesiącu. Używając konta firmowego często przedsiębiorcy potrzebują wypłaty gotówki, a nie mają czasu, aby udać się bezpośrednio do placówki. Dlatego warto szukać takiej oferty, w której wypłata z bankomatu jest bezpłatna. Z całą pewnością podstawą przy prowadzeniu konta firmowego jest wykonywanie przelewów, co bezdyskusyjnie musi być bezpłatne. Opłata za każdy przelew wychodzący może zbyt mocno obciążyć kieszeń przedsiębiorcy. 

Gdzie znaleźć najlepsze konto firmowe?

Banki zazwyczaj reklamują swoje usługi w mediach. Mimo wszystko nie należy zbyt pochopnie podejmować decyzji. Najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z darmowych rankingów kont firmowych. Wówczas można porównać rozmaite oferty banków w bardzo łatwy sposób. Ranking kont firmowych jest na bieżąco aktualizowany, dlatego możemy mieć pewność, że taka oferta jest w danej chwili aktualna.