Karta kredytowa – to musisz wiedzieć

Prawie każdy polski bank proponuje teraz utworzenie karty kredytowej. Przeważnie jest pewna opłata na start oraz zerowe oprocentowanie jeśli tylko spłacimy ją na czas. Dzięki temu ten sposób płatności jest coraz popularniejszy. Jakie są różnice między kartą kredytową a debetową? Kiedy warto ją założyć i na co spojrzeć zakładając ją?

Karta kredytowa – czym jest i do czego służy?

Główną różnicą pomiędzy kartami kredytowymi, a płatniczymi jest model ich wydawania. Żeby posiadać kartę debetową niezbędne jest bycie właścicielem konta w banku i to właśnie do niego dopisywane są karty. Jeżeli natomiast chodzi o kartę kredytową, to sytuacja wygląda trochę inaczej. Nie ma konieczności posiadania konta, żeby założyć kartę kredytową. Dlatego, że nie przypisuje się jej do rachunku, to nie ma większego znaczenia ile mamy faktycznie pieniędzy. Decydując się na kartę kredytową bank przyznaje nam jakiś limit, który na konkretnej karcie jest dostępny i tylko tyle środków możemy wydać. Po uzależnionym od banku terminie mamy obowiązek rozliczyć się z tego, co wydaliśmy z karty – w zależności od banku jest to miesiąc, czasem nawet dwa miesiące. Jeśli nie opłacimy to na czas to nie dostaniemy wcale odsetek.

O czym trzeba pomyśleć biorąc kartę kredytową?

Koncepcja karty kredytowej jest bardzo fajna i wiele osób decyduje się na nią z wygody lub kiedy mają potrzebę. Sposób działania jest niezmiernie prosty – wydajesz pieniądze banku, a nie swoje, a oddajesz je za jakiś czas. Często jest to nawet 50-60 dni na spłacenie karty. Oznacza to, że w dniu dzisiejszym możesz zrobić zakupy, a oddasz wydane pieniądze za 60 dni. Aby jednak bankowi opłacało się udzielanie kart kredytowych to często daje klientowi długą listę zadań do spełnienia – w innym przypadku trzeba będzie płacić. Tak jest przykładowo w przypadku opłaty za posiadanie karty. Jeżeli weźmiesz ją, a potem nie będziesz jej używał, to zostanie pobrana opłata miesięczna. Zdarza się, że jest to kilka, a czasem kilkadziesiąt złotych. Kolejną pułapką są wypłaty z bankomatów, albo realizowanie przelewów między kontami. Takie opcje najczęściej są dodatkowo odpłatne i to niemało – bank może pobrać od Ciebie z góry ustalony procent wypłaconej kwoty i na dodatek może obciążyć Cię odsetkami. 

Ranking kart kredytowych – co w nim znajdziemy i czy warto z niego korzystać?

Przeważnie w rankingach kart kredytowych znajdziemy warunki aby ją dostać. Jeżeli bank zawarł takie informacje to będzie tam podane jakie powinny być nasze zarobki, żeby móc się o kartę kredytową ubiegać, możemy znaleźć tam też informację o minimalnym wieku nowego klienta.

Dodatkowo w rankingu kart kredytowych znajdują się zawsze opłaty i prowizje banku. Zobaczymy tam informacje o tym, ile za kartę trzeba zapłacić na przy wyrabianiu jej oraz czy pobierana jest dodatkowa opłata miesięczna lub roczna. Jaka jest wysokość oprocentowania jeżeli nie opłacimy karty punktualnie i jakie kwoty należy zapłacić przy ewentualnych wypłatach z bankomatów. Kolejną niesamowicie ważną informacją, jaka jest w rankingu kart kredytowych, to czas na spłatę zadłużenia, podczas którego nie są nam naliczane odsetki.

Oprócz tego w rankingu kart kredytowych zobaczymy wiadomości o pewnego rodzaju bonusach, jakie bank proponuje, lub o maksymalnych limitach jakie ma możliwość nam dać. 

Reasumując – biorąc kartę kredytową należy być pewnym tego i nie podejmować jej na szybko przez bonusy w banku. Bardzo prosto jest od razu wydać pieniądze z karty, co przeważnie tylko zaszkodzi. Warto więc bardzo szczegółowo przeanalizować swoje możliwości i ofertę, jaką bank przedstawił a dokładniej spojrzeć na:

  • opłaty za kartę – czy zawsze się pojawiają, czy jest możliwość aby ich uniknąć i jakie są warunki żeby opłat nie było,
  • czas na spłatę zadłużenia – ile trwa i jak go liczyć, czy jest to od 1, czy od wybranego przez nas dnia miesiąca,
  • wypłaty z bankomatów oraz wykonywanie przelewów – czy jest osobno płatne i jak dużo, a także czy do tych wypłaconych kwot jeszcze tego samego dnia doliczane są odsetki,
  • jaki limit gwarantuje nam bank – zawsze należy przeanalizować czy damy radę spłacić tę kwotę jeśli zajdzie taka potrzeba. Jeżeli nie to koniecznie zawnioskujcie o niższy limit.