Kancelaria notarialna – jakie sprawy tu załatwisz?

U przeciętnego Kowalskiego słowo notariusz nie budzi zbyt wielu skojarzeń. Nie mniej jednak jest to zawód, z którym conajmniej raz w życiu każdy z nas się przetnie. Handel nieruchomościami, zrealizowanie spadku czy aspekt intercyzy małżeńskiej – m.in. te sprawy należą do zajęć notariusza w Legionowie.

Kancelaria notarialna to miejsce, które(a) pomaga nam regulować wszelkiego typu spory związane z majątkiem czy udzielaniem pełnomocnictw.

Notariusz – rozjemca sporów?

Mimo, że kancelarie notarialne działają, zdawać by się mogło, nieco na uboczu, to wykonywane przez nich usługi są powszechne.

Zadaniem notariusza jest nadawanie legalności z prawem danym transakcjom. Są sytuacje, kiedy notariusz jest nieodzowną cześcią transakcji, bez którego niemożliwe jest jej ukończenie.

Notariusz zaliczany jest do grona zawodów zaufania publicznego. Przygotowanie do pełnienia tej roli trwa często wiele lat. Kancelaria notarialna to często firma z długimi, wielopokoleniowymi tradycjami. Praca w takim miejscu to spory prestiż. Notariusz może też liczyć na dosyć dobre zarobki.

Akty notarialne potwierdzane w kancelarii notarialnej są dokumentami z grupy urzędowych – obowiązują z pełną mocą prawa. Ich zdobycie daje możliwość dochodzenia swoich praw. Jest on szanowany przez sądy i urzędy. Wszystko za sprawą pieczątki notariusza. Zanim jednak podpis znajdzie się na dokumencie pracownik kancelarii notarialnej bada sprawę i jej zgodność z prawem.

Kancelaria notarialna – w tych sprawach się bez niej nie obejdziesz

Istnieje szereg kwestii, w których wymagany jest podpis notariusza.

Jedną z najważniejszych są kwestie związane z handlem nieruchmościami. W rzeczywistości jest to zaledwie kropla w morzu tematów, z którymi idziemy się do notariusza.

Zakładając firmę, jeśli chcemy by funkcjonowała ona jako spółka akcyjna lub komandytowa, również potrzebna jest nam opinia wydana przez notariusza. Partycypuje on udział w pracach nad statutu(em). Poręczenie, której udziela kancelaria notarialna czyni przedsiębiorstwo legalnym w świetle prawa.

Przenoszenie własności czy udzielanie pełnomocnitw to czynności, które wymagają odpowiedniej dokumentacji. W imieniu sądów, z nadania prawa, sporządzają je pracownicy kancelarii notarialnych.

Poza tym notariusz jest dobrym powiernikiem wszelkich dokumentów, papierów wartościowych czy pieniędzy. Uczciwość i dyskrecja, które są nieodzowne w tym zawodzie, powodują, że część klientów powierza swoje oszczędności w ręce rejenta.

Jak znaleźć dobrego notariusza?

W gospodare jest dosyć rozległy wybór kancelarii notarialnych. Jak wybrać tą, która spełni nasze oczekiwania?

Na początek warto rozejrzeć się wśród znajomych. Być może ktoś będzie w stanie zarekomendować którąś kancelarię. Innym źródłem jest sieć – można tam znaleźć opinię klientów. Szybki research może wydatnie przyczynić się do podjęcia decyzji.

Ze względu na mnogość spraw, którymi zajmuje się kancelaria notarialna, w zawodzie coraz częściej występują specjalizacje. Chcąc skorzystać z jej opieki warto szukać notariusza pod indywidualną sprawę. Niektórzy lepiej czują się w kwestiach związanych z podziałem majątku, inni natomiast w sprawach nieruchomości.

Dobrym rozwiązaniem jest prześwietlenie oferty kilku punktów w celu wyboru najlepszej dla nas i naszej sprawy.