Jakie ukulele kupić – sopranowe czy tenorowe?

Jeśli dopiero co wymyśliłeś, że rozpoczniesz lekcje gry na ukulele to pewnie wklepałeś w Google: ukulele i wyskoczyło Ci wiele przeróżnych modeli. Najpopularniejsze są ukulele sopranowe i tenorowe, ale w sklepach jest też pare innych rodzajów, na przykład koncertowe albo barytonowe. Różnią się one nie tylko nazwami, każdy z nich znajdzie zastosowanie u innych osób, a niedoświadczony muzyk będzie miał lekki kłopot w trakcie kupna odpowiedniego instrumentu.

Rodzaje ukulele i zasadnicze różnice

Podstawowa rozbieżność pomiędzy tymi dwoma instrumentami to dźwięk. Ukulele sopranowe wydaje dźwięki wysokie i cienkie, tenorowe za to będzie cechowało się dźwiękiem głębokim i mocniejszym.

Druga różnica to gabaryty. Ukulele sopranowe jest najdrobniejszym z rodzajów ukulele i mierzy mniej więcej 53cm. Tenorowe natomiast jest nieco większe bo mierzy aż 66cm. Ten instrument powinien być doskonały dla osób, które już umieją na nim grać lub kiedyś już miały styczność z gitarami. Sprawdzi się również u osób o grubszych palcach, gdyż progi mają szerokie rozstawienie. Jasne jest, że standardowe ukulele zawsze ma 4 struny. W sklepach można zobaczyć ukulele mające 6 strun, jednak to nie jest oryginalne ukulele tylko guitalele.

Ostatnia już różnica, która ma związek trochę z rozmiarem instrumentu to ilość progów. Biorąc pod uwagę fakt, że przeróżne typy ukulele są innego rozmiaru, ukulele sopranowe będzie miało mniejszą ilość progów niż ukulele tenorowe. Najczęściej to mniejsze ma 12-15 progów, a tenorowe od 17 do 19. Można tu także wspomnieć o ukulele koncertowym, jest ono średnie, dłuższe od sopranowego, krótsze od tenorowego i ma od 15 do 17 progów.

Profesjonalny dobór i poradę znajdziesz w przyjazne-ukulele.pl – ukulele sopranowe i inne. 

Materiał wykonania ukulele-jaki wybrać?

Ukulele najczęściej wykonywane jest z drewna. Tutaj można wyróżnić kilka najpopularniejszych jego typów, takich jak mahoń, świerk czy najpopularniejsze na Hawajach drewno koa. Ale drewno nie jest jedynym surowcem, z jakiego jest robione ukulele. W sklepach można znaleźć również instrumenty wykonane z włókna węglowego a także z tworzywa ABS, które może być połączone z drewnem. Do tego pojawiają się też takie wykonane ze sklejki. Kosztują prawie dwa razy mniej niż takie drewniane.

Tworzywo, z którego jest zrobione ukulele wpływa na jego dźwięk i ton, na przykład instrument wykonany z włókna węglowego jest dużo głośniejszy i ma bardziej wyraźną barwę niż takie wykonane z drewna. Różnica pomiędzy dźwiękiem ukulele drewnianego a takiego ze sklejki jest niewielka.

Kupno ukulele – co trzeba sprawdzić?

Chcąc kupić ukulele najlepiej jest na początku zdecydować się na doskonały dla nas model. Ukulele sopranowe jest malutkie i z pewnością nie nada się dla osoby o wiekszych dłoniach i grubszych palcach. Prawdopodobnie może mieć trudność z chwyceniem odpowiednich chwytów. Prawdopodobnie będzie idealne dla dziecka albo niskiej osoby o chudych palcach. Na ukulele tenorowym ciężko będzie się grało początkującemu, więc jest to jednak model dla doświadczonych ukulelistów, opcjonalnie dla tych z większymi palcami.

Następną kwestią jest tworzywo,z jakiego jest zrobione ukulele. Jeżeli instrument ma być dla dziecka, albo będziemy z nim podróżować, alternatywą może być kupienie takiego z tworzywa sztucznego, ponieważ jest bardziej odporne na uszkodzenia mechaniczne czy porysowanie. Trzeba jednak uwzględnić wtedy, że barwa nie będzie tak ciepła i charakterystyczna. Jeżeli natomiast chcemy ukulele drewniane, a dopiero zaczynamy przygodę z grą i nie jesteśmy pewni, czy za jakiś czas gra na instrumencie nie przestanie nam się podobać – może dobrze jednak kupić takie wykonane ze sklejki. Kosztuje ono prawie dwa razy mniej, a dźwięk jest bardzo podobny do tego z litego drewna.

Ostatnią ważną sprawą jest zweryfikowanie czy instrument jest dobrze zrobiony. Niesamowicie ważne jest to, czy wszystkie łączenia są perfekcyjnie wykonane, czy gryf nie jest krzywy i czy struny nie są za daleko albo za blisko gryfu. Te elementy wpływają na komfort grania, a co za tym idzie, mogą przyczynić się do tego, że amator może się zrazić.