Jakich narzędzi i przyrządów stomatologicznych potrzebuje dentysta?

We wszystkich gabinetach stomatologicznych znajduje się wiele dziwnych narzędzi, którymi posługuje się lekarz. Musi on dokładnie zobaczyć co jest z naszymi zębami i dosyć precyzyjnie dostać się do miejscbolesnych. Wiele narzędzi stomatologicznych lekarze zamawiają z internetowych sklepów stomatologicznych i obowiązkowo dezynfekują albo sterylizują je przed zastosowaniem. Spójrzmy na najistotniejsze narzędzia w gabinecie dentysty.

Wpis został opracowany na podstawie strony Megadenta – internetowy sklep stomatologiczny.

Rodzaje narzędzi stomatologicznych

Przyrządy stomatologiczne można podzielić na różne rodzaje. Na wstępie należałoby wyszczególnić narzędzia diagnostyczne, które zobaczycie w trakcie niemal każdej wizyty u lekarza stomatologa. Następna kategoria to przyrządy do profilaktyki stomatologicznej, to znaczy służące do likwidowania kamienia nazębnego. W trakcie leczenia kanałowego używane będą przyrządy endodontyczne, a w czasie leczenia dziąseł akcesoria do periodontologii.

Poza tym we wszystkich gabinetach stomatologicznym znajdują się przyrządy do wypełnień stomatologicznych. W tych zestawach są nakładacze oraz upychadła, które umożliwiają wetknięcie do ubytku jakiegoś wypełniacza. Najprawdopodobniej wszyscy wiedzą, że stomatolodzy przeważnie zajmują się wyrywaniem zębów, a przy tym konieczne będą przyrządy ekstrakcyjne. Jeżeli jednak będziemy mieć implant to przyda się zestaw do implantologii. Na koniec zostały już tylko narzędzia chirurgiczne i mikrochirurgiczne jak przykładowo pincety, nożyczki a także igłotrzymacze.

Czym są narzędzia diagnostyczne i kiedy ich potrzebujemy?

Fundamentalnym przyrządem diagnostycznym jest zgłębnik stomatologiczny. Poprzez użycie go można ocenić stan powierzchni zęba, twardość zębiny oraz szczelność i wytrzymałość wypełnienia zęba. Na dodatek, przyrząd ten używa się przy opukiwaniu szkliwa w celu sprawdzenia stanu ozębnej. Zgłębniki można zamówić w internetowym sklepie stomatologicznym w kilku kształtach. Wyszczególnić możemy takie sierpowe, prostokątne oraz rozwartokątne.

Następnym bardzo popularnym przyrządem jest lusterko stomatologiczne. Przy pomocy lusterka stomatolog może sprawdzić stan zębów, które są głęboko i nie jest w stanie ich zobaczyć kiedy zwyczajnie zagląda do jamy ustnej. W dodatku przy jego użyciu lekarz może skierować snop światła w każdy zakątek jamy ustnej.

W komplecie narzędzi diagnostycznych znajdzie się również pinceta stomatologiczna. Pozwala ona na skrupulatne łapanie niewielkich przedmiotów, tamponów albo kulek waty i umieszczanie ich w buzi.

Wszystkie te narzędzia stomatologiczne wykonane są ze stali nierdzewnej tak aby możliwa była dezynfekcja i sterylizacja. Można je z powodzeniem zakupić w sklepie stomatologicznym online.

Wiertła, kleszcze – jakie narzędzia stomatologiczne wyglądają najstraszniej?

Kleszcze to jedne z fundamentalnych narzędzi ekstrakcyjnych i są wykorzystywane podczas usuwania korzeni, które są w dziąśle. Przede wszystkim wykorzystywane są przez chirurgów stomatologicznych, którzy zajmują się ekstrakcją zębów. Narzędzie to nie jest lubiane przez pacjentów, dlatego, że wygląda trochę kombinerki – mają tak zwane dzioby, które mają szerokość 3mm i to za ich pomocą chwytane są korzenie zębów.

Następnym znienawidzonym narzędziem stomatologicznym jest wiertło. Dzięki niemu dentyści mają możliwość leczenia próchnicy, więc ma je każdy gabinet. Możemy podzielić wiertła ze względu na materiał wykonania i wyróżnimy stalowe, ze spiekanego węglika i diamentowe. Każde z nich różni się od siebie parametrami i zastosowaniem. Wiertła stalowe najczęściej używane są podczas likwidowania próchnicy. Wiertła ze spiekanego węglika są w większym stopniu wytrzymałe niż te stalowe i są wykorzystywane do cięcia metalu i zębiny. Wiertła diamentowe natomiast są bardzo wszechstronne i mogą być używane tak samo do wygładzania miejsc chropowatych, jak i do pracy z wytrzymałymi tworzywami. 

Dobry stomatolog niesamowicie uważnie dobiera materiały i narzędzia wykorzystywane podczas leczenia. Wszelkie potrzebne przyrządy można nabyć w sklepie stomatologicznym online więc nie trzeba się martwić o ich osiągalność.