Jaka jest różnica między sprawami karnymi i cywilnymi?

Podstawową różnicą między postępowaniami karnymi i cywilnymi jest sposób ich rozstrzygania. W sprawach karnych sędzia ma za zadanie poznać prawdę, nawet jeżeli obrońca i prokurator nie są zaangażowani w postępowanie. W sprawach cywilnych za to sędzia nie musi dowiadywać się niczego na własną rękę. Czym jeszcze różnią się te procesy? Kiedy powinieneś zdecydować się na dobrego prawnika? Czy znajdziesz odpowiedniego w Gdańsku?

Sprawa karna – kiedy jest i o co w niej chodzi

Sprawy karne dotyczą sytuacji, które uważa się za krzywdzące dla całego społeczeństwa.

Podczas sprawy karnej to sąd musi ustalić rozstrzygnięcie procesu. W praktyce możemy powiedzieć, że sąd musi próbować ustalić prawdę, nawet jeżeli osoba oskarżona, jej obrońca i prokurator nie próbują nic zdziałać w sprawie. Inaczej sąd jest zobowiązany do samodzielnego znalezienia przesłanek i wyciągnięcia z nich właściwych wniosków.

Kiedy mówimy o sprawie cywilnej?

Sprawy cywilne zazwyczaj dotyczą prywatnych sporów między osobami albo instytucjami.

W sprawach cywilnych rozwiązanie procesu jest zależne od tego, jak strona będzie do niego przygotowana i jak sprawę poprowadzi. Oprócz tego, że musi samodzielnie przedstawić sądowi argumenty na poparcie swoich postulatów, to także powinno się wykonać to w odpowiednim czasie i formie – inaczej sąd ma prawo nie przyjąć takich dokumentów i oświadczeń.

Pamiętaj, że to w trakcie postępowań cywilnych prawie każdy stara się rozwiązać swoje sprawy w sądzie. Są to w dużej mierze sprawy spadkowe, odszkodowawcze, a także procesy rodzinne jak na przykład alimenty, adopcje oraz rozwody.

Zostałem pozwany – co teraz?

Wiedz, że procesy cywilne rozwiązują pewne konflikty i niesamowicie istotne jest posiadanie profesjonalnego adwokata. Jego zadaniem jest znalezienie bardzo dużej ilości dowodów, które będą przemawiały na Twoją korzyść. Weź pod uwagę, że w prawie cywilnym, zupełnie inaczej niż w karnym, to zaabsorbowanie wynajętego przez Ciebie prawnika zadecyduje o wygraniu sprawy. W Gdańsku bez wątpienia znajdziesz odpowiedniego adwokata, który wesprze Cię w postępowaniu. 

W postępowaniu karnym za to dobry adwokat pomoże Ci szybko i sprawnie przejść przez postępowanie i wykazać, że nie jesteś winny. Nawet jeśli masz pewność, że proces powinien skończyć się Twoją wygraną, to profesjonalny prawnik sprawi, że nie będziesz się tak stresował.

Nie jest istotne więc, czy potrzebujesz obrońcy w sprawie karnej, czy adwokata w postępowaniu cywilnym – za każdym razem powinieneś postawić na sprawdzonego i wykwalifikowanego prawnika, którego na 100% znajdziesz w Gdańsku.

Źródło: jolantawawrzyniak.pl – adwokat z Gdańska