Hodowla ryb – czyli własne gospodarstwo rybackie

Aby zacząć hodować ryby w celu sprzedaży, konieczne jest przygotowanie odpowiednich do tego warunków. Między innymi, należy to zgłosić do inspekcji weterynaryjnej. Jak więc zacząć hodowlę ryb i jakie gatunki ryb wybrać?

Nie każdy staw z rybami, od razu oznacza ich hodowlę, może również być wykorzystywany w innych celach między innymi aby zwiększyć atrakcyjność agroturystyki. Jeśli planujemy sprzedaż tych ryb, musimy spełnić odpowiednie warunki. Po pierwsze, musimy posiadać staw oraz właściwy sprzęt. Mamy do wyboru dwie możliwości. Pierwszą z nich, jest stworzenie sztucznych stawów, a drugą opcją jest zagospodarowanie sztucznych zbiorników wodnych znajdujących na naszym terenie.

Mały zbiornik, okaże nam się zupełnie niepotrzebny gdy planujemy większą hodowlę. Jednak kiedy posiadamy większy zbiornik niezbędne będzie posiadanie pozwolenia wodnoprawnego, które uzyskamy w starostwie powiatowym. Niezbędne jest zgłoszenie każdego gospodarstwa do inspekcji weterynaryjnej. Jeśli chcielibyśmy uzyskać certyfikat ekologicznego chowu, musimy udowodnić że nie tylko dbamy o dobrostan zwierząt ale też o środowisko które znajduje się wokół twoich stawów. Zapraszamy do połowy ryb w Norwegii z rybyzchmielem.

Jakie gatunki ryb wybrać?

Mając na uwadze to, jakie mamy warunki w Polsce warunki nie jest możliwy chów wszystkich gatunków ryb, a tylko wybranych, są to:

  • karp,
  • pstrąg,
  • karaś,
  • amur biały,
  • jesiotr,
  • okoń,
  • płoć,
  • leszcz.

Zdecydowanie, hodowla karpia jest bardzo łatwa, {a jednocześnie|przy czym jest najbardziej opłacalna. Co ma wpływ na opłacalność? Karp, jest rybą która jest chętnie jedzona w okresie wigilijnym. Jego wymagania nie są duże, a najlepiej funkcjonują w wodach stojących. Jeśli chodzi o żywienie, to jedzą wszystko to co znajdą w swoim otoczeniu na przykład rośliny. W zależności od tego, w jakim znajdują się cyklu produkcyjnym, muszą być dokarmiane zbożami.

Już w 3 roku od wylęgu, {mogą być odławiane|są gotowe do odłowu. Jeśli chcielibyśmy odławiać już po roku, również jest to możliwe. W takim przypadku musimy zakupić ryby ważące już 250-500 g, kiedy w ciągu roku przybiorą na wadze będziemy mogli sprzedać je z zyskiem.

Odłowy ryb w celu sprzedaży

Odłowy, wykonuje się w trzecim roku hodowli, a dokładniej jesienią. Na początku, ze stawu spuszczana jest część wody, ma to na celu zagęszczenie ryb. Kolejno, ryby okrąża się siecią oraz przenosi się nie za pomocą podbieraków na tzw. sortownię. Na koniec, ryby są sortowane, ważone i przenoszone do magazynów. Ostatnim etapem, jest sprzedaż ryb i ich transport do sklepów.

W Polsce, hodowla ryb może okazać się niezwykle opłacalna. W przypadku karpia, nawet jeśli zakupimy już większe osobniki i będziemy je hodować przez rok, to uda nam się na tym zarobić.