Gdzie frankowicze powinni szukać pomocy?

Coraz częściej w doniesieniach medialnych można znaleźć informacje o sukcesach frankowiczów na drodze sądowej. Podejmują oni decyzję o pozwaniu banku, i w zdecydowanej większości przypadków taką rozprawę wygrywają. Dane pokazują, że jest to ok. 90% wygranych rozpraw na rzecz kredytobiorców. Mimo wszystko nadal jest sporo pokrzywdzonych, którzy nie zdecydowali się wnieść sprawy do sądu. Z jakiego powodu? Badania pokazują, że boją się oni konfrontacji z tak dużą instytucją jaką jest bank. Dlatego powstały grupy wsparcia pomagające frankowiczom, gdzie udzielana jest pomoc ekspertów w dziedzinie doradztwa prawnego. Opłaca się więc skorzystać z pomocy wyspecjalizowanej kancelarii adwokackiej, gdyż wygrana w sądzie umożliwi odzyskanie dziesiątki tysięcy złotych nadpłaconych składek, a nawet na zmniejszenie rat kredytu. Od jakiegoś czasu osoby posiadające kredyty we frankach są w jeszcze lepszej sytuacji, ponieważ Sąd Najwyższy a także Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej orzekli na rzecz frankowiczów. 

Dołącz do grupy wsparcia dla frankowiczów

Najważniejszym celem grup wsparcia dla frankowiczów jest edukacja w dziedzinie praw kredytobiorców, oraz narzędzi umożliwiających egzekwowanie swoich praw. Taka grupa solidaryzuje się mając jednego, wspólnego wroga – bank. Warto pamiętać, że banki udzielając takich kredytów szybko się dorobiły w nieuczciwy dla kredytobiorców sposób. Ponadto, osoby pokrzywdzone zostały bez wsparcia przez rząd, mogą liczyć tylko na siebie. Próbowali oni egzekwować swoje prawa, ale dopiero korzystne orzeczenie Sądu Najwyższego pozwoliło ujednolicenie prawa i zmaksymalizowało szansę na wygraną. Nie jest jednak to możliwebez odpowiedniego wsparcia profesjonalistów. Jednym z pierwszych projektów, które powstały aby wesprzeć frankowiczów było Polskie Stowarzyszenie Kredytobiorców Frankowych. Na takich grupach wsparcia można szukać pomocy, po podjęciu decyzji o złożeniu pozwu. Jego członkowie dzielą się bezcennym doświadczeniem, można również liczyć na pomoc ekspertów. 

Jak zacząć walkę? 

Niestety, pomimo prawa, które jest po stronie frankowiczów problemem okazały się znaczne koszty prowadzenia takiej sprawy. Mało kto może sobie pozwolić na taki wydatek. Dzięki pozytywnemu orzeczeniu Sądu Najwyższego biura prawnicze zaczęły prowadzić takie sprawy, oczekując wynagrodzenia dopiero po zwycięstwie. Odsetek korzystnie rozstrzygniętych spraw jest tak wysoki, że prawnicy traktują to jako inwestycję długoterminową. Ile kosztuje prowadzenie takiej sprawy? Jak dochodzić swoich praw? Aby w ogóle sprawa trafiła do sądu trzeba wpłacić 1000 zł za wpis sądowy. Jeśli zajdzie potrzeba powołania biegłych, wówczas koszty rosną o kolejny tysiąc. Oczywiście do tego dochodzi koszt honorarium dla kancelarii adwokackiej, który wynosi ok 4000 złotych w pierwszej instancji. Jeżeli spór trafi do wyższej instancji, wtedy trzeba zapłacić kolejne 2000 zł. W niektórych przypadkach ogólny koszt takiej rozprawy może wynosić nawet 10 000 zł, co dla osób spłacających kredyt jest niemałym wydatkiem. Na szczęście mogą oni korzystać ze wsparcia ekspertów dzięki temu, że obecnie prawo stoi po stronie pokrzywdzonych. Kancelarie adwokackie znalazły metodę, żeby prowadzić sprawę bez początkowych kosztów. 

Jak znaleźć dobrego prawnika, który poprowadzi sprawę? 

Po pozytywnym orzeczeniu Sądu Najwyższego a także Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wiele kancelarii adwokackich jest chętnie przyjmuje tego typu sprawy z odroczonym honorarium. Nawet Ci kredytobiorcy, których nie było stać na wysokie koszty prowadzenia sprawy, obecnie częściej szukają pomocy u specjalistów. Jednakże, żeby wszystko szło gładko trzeba znaleźć właściwą kancelarię która ma doświadczenie w tego rodzaju rozprawach. Trzeba pamiętać, że jest to dosyć skomplikowany proces, dlatego nie każdy prawnik da sobie z nim radę. Trzeba skrupulatnie sprawdzić doświadczenie danej kancelarii, ponieważ niektóre przyjmują takie sprawy licząc na szybki zarobek, jednakże nie mając wiedzy na ten temat.

Warto także przyjrzeć się zespołowi pracującemu danej kancelarii. Muszą tam być zatrudnieni nie tylko osoby świetnie znające prawo, ale również posiadający wiedzę z zakresu finansów i ekonomii. Z tego powodu wiele kancelarii z pewnością nie dałaby rady sobie z pomocą kredytobiorcom. Dużo doświadczonych kancelarii prawnych można znaleźć np. w Gdańsku. Prawnicy do których uda się kredytobiorca powinni zaproponować kompleksowe podejście do sprawy, a nie tylko suchą poradę prawną. Umowa podpisana przez poszkodowanego musi być przeanalizowana indywidualnie, a następnie specjalista powinien zaoferować możliwe wyjścia z sytuacji i perspektywę dalszej współpracy. Kolejnym krokiem jest złożenie pozwu w imieniu kredytobiorcy, a później reprezentowanie go w sądzie.

Adwokat znający się na tego typu sprawach będzie umiał wygrać duży zwrot pieniędzy przez bank. Po unieważnieniu umowy kredytowej opłaca się dążyć do wykreślenia banku z {hipoteki nieruchomości|hipoteki{. Należy pamiętać, że bank stać na to, aby zapewnić sobie cały zespół doskonałych prawników. Jedynie kancelaria mająca doświadczenie w sprawach pomocy frankowiczom będzie znała kroki, jakie może podjąć bank na sali sądowej. Kiedy poszkodowany podejmie już decyzję o walkę w sądzie, potrzebnych informacji i poleceń ekspertów może szukać na grupach wsparcia znajdujących się w Internecie.

Źródło: Adwokat Pomoc Frankowiczom