Czy warto zdecydować się na dwujęzyczność

Bez wątpienia w dzisiejszych czasach umiejętność władania językami jest bardzo ważna dlatego właśnie warto zaznajamiać dzieci od małego z językami. Prywatna szkoła podstawowa w Gdańsku to bardzo dobry pomysł. Gdańsk, Wrocław czy Warszawa to jedne z miast gdzie znajdziesz taką szkołę. Zachęcamy, aby przeczytać nasz tekst, aby poznać plusy i zalety dwujęzyczności.

Co to jest dwujęzyczność zamierzona?

Dwujęzyczność zamierzona jest to zjawisko w którym opiekunowie decydują się wprowadzić dwujęzyczność w życie dziecka. Kiedy zacząć? Prawdę mówiąc najlepiej zacząć uczyć dziecka języka obcego tak wcześnie, jak tylko jesteś w stanie. Z wprowadzeniem języka obcego nie warto czekać. Czy wiesz, że noworodek od samym narodzin bez świadomości uczy się melodii języka i poszczególnych dźwięków. Na wprowadzenie dwujęzyczności masz czas do trzeciego roku życia dziecka. Warto też postawić na zapisanie dziecka do dwujęzycznej szkoły podstawowej. 

Czym dokładnie jest nauczanie dwujęzyczne?

Nauczanie dwujęzyczne jest to system oparty na nauczaniu poszczególnych przedmiotów w dwóch językach. Efektem tego prowadzi się do rozwoju kompetencji językowych, które osiągają uczniowie uczęszczający do takiej szkoły. Plusy tego stylu nauczania to:

  • formowanie postawy zrozumienia odmienności geograficznej a także kulturalnej obszaru językowego różniącego się od ojczystego;
  • poznawanie literatury, kultury a także historii innych krajów;
  • szybszy dostęp do międzynarodowych programów edukacyjnych;
  • możliwość kontynuowania edukacji za granicą.

Dwujęzyczność – jej zalety

Zalet dwujęzyczności jest bardzo dużo. Niżej je wymieniliśmy.

  1. Tolerancja
    Czy wiesz, że dzieci, które biegle władają dwoma językami są bardziej otwarte na świat. Dzieje się tak ze względu na to, że intuicyjnie odczuwają, że nie istnieje jedna obiektywna prawda.
  2. Dziecko będzie miało lepszy akcent.
    Włączaj dziecku piosenki w języku obcym, a będzie ono miało zdolność samo skorygować swój akcent.

Korzyści dla rodzica

Podjęta decyzja o zaczęciu dwujęzyczności u dziecka przynosi korzyści wszystkim domownikom. Rodzice aby nie wprowadzać dziecka a błąd sami muszą nie robić błędów, a czasem nawet się z nim doszkalać.

Jak dwujęzyczność wpływa na rozwój dziecka?

Najnowsze wyniki badań dowodzą, że wychowywanie dziecka w środowisku dwujęzycznym wspomaga rozwój jego mózgu. Myślenie elastyczne i abstrakcyjne u dziecka szybciej się rozwija. A także dwujęzyczność rozwija pamięć krótkotrwałą i ma ogromny wpływ na opanowanie nowego języka. Jeśli rodzice położą odpowiednio duży nacisk na dwujęzyczność, z czasem słownictwo dziecka będzie się zwiększać co pozwoli na swobodne posługiwanie się dwoma systemami językowymi.