Czy branża IT skorzysta z Nowego Ładu?

Ostatnimi czasy tytuły dzienników informacyjnych zdominował Polski Ład. Wprowadzany przez rząd program gospodarczy, mocno wpłynie na portfele Polaków. Polski Ład ma być w zamyśle kontratakiem na rezultaty pandemii COVID-19. Restrykcje związane z epidemią mocno wstrząsnęły wieloma sektorami. Jedną z branż, które zachowały stabilność jest przemysł IT. Okazja pracy z domu poskutkowała tym, że IT się rozrosło. Pracowników przyciągają przede wszystkim dobre zarobki i elastyczność. Ale rządowy plan gospodarczy nie ominął tej branży. Jak wpływa on na pracowników IT? Jak powinni oni się rozliczać?

Polski Ład, a praca w IT

Dobrze zacząć od tego, że program zaproponowany przez rząd jest maksymalnie trudny do zrozumienia. Księgowi w Grodzisku Mazowieckim podkreślają, że mnogość interpretacji jest powalająca.

Kolejną istotną kwestią jest to, że większość fachowców IT pracuje na własnej działalności gospodarczej. Żeby  być na czasie konieczne dla takiego pracownika jest rzetelne biuro rachunkowe. Nie jest łatwo prowadzić księgowość w perspektywie tak dużych zmian. Rząd twierdzi, że na Nowym Ładzie zyska ponad 90% podatników.

Na chwilę obecną wygląda na to, że branża IT będzie mogła być wliczona do tych przewidywań. Jednym z rozwiązań ma być rozliczanie na bazie ryczałtu od dochodów ewidencjonowanych. Stawka taksacyjna dla programistów ma wynieść 12%. Jest to zmianę na korzyść, w zestawieniu z poprzednimi stawkami: 17%, 19% i 32%(w II progu podatkowym). Mimo to ryczałt odbiera możliwość(i) odliczania od podatku kosztów uzyskania dochodu.

Czy byt programistów się pogorszy przez zmiany?

Co może dziwić najmniej powinni się obawiać fachowcy uzyskujący przychód mniejszy niż 120 tysięcy zł brutto rocznie. Nie przekroczą oni II progu podatkowego, który wiąże się z wyższym oprocentowaniem. Mogą też rozliczania się za pośrednictwem ryczałtu. Dodatkowo mogą skorzystać z ulga(i) IP Box.

Popyt w branży jest zwłaszcza na ludzi z doświadczeniem. Mogą one liczyć na wyższe wypłaty. Powoduje to, że nierzadko przekraczają one II próg podatkowy(32%). Uwzględniając brak zniżek przynosi to stratę na poziomie 6% w skali roku.

Mimo zmian, w IT wzrasta zarówno popyt, jak i podaż. Dlatego też zarobki tutaj regularnie rosną. Aktualnie powstają nowe trendy związane z kryptowalutami, Big Data, analizą informacji, cyberbezpieczeństwem czy AI. To właśnie eksperci specjalizujący się na najnowszych technologiach mogą liczyć na najwyższych pensji.

Nowy Ład w IT – nie ogarniasz? Porozmawiaj z ekspertem

Zatem. jak w piosence, ktoś zyskuje, ktoś traci. Istotne aby w ciągłej karuzeli reform podatkowych się nie pogubić. Jeśli czujemy się mocni, można we własnym zakresie prowadzić księgowość. Dobrze jest jednak mieć fachowca do konsultacji.

Praca w sektorze rozliczeniowym pod pewnymi kwestiami przypomina pracę(y) w IT. Może być wykonywać(na) z domowego zacisza i wymusza znajomość(i) wszelkich niuansów.

Nawet w sieci możemy zatrudnić biuro rachunkowe, które będzie prowadziło dla przedsiębiorstwa lub osoby prywatnej księgowość. Grodzisk Mazowiecki, Warszawa, Szczecin – to bez znaczenia. W dobie połączeń mobilnych tego typu ograniczenia przestają istnieć. Księgowy z wybranego miejsca na świecie może nam pomóc w decyzji o najlepszym dla nas planie prowadzenia aktywności gospodarczej. Może też na bieżąco doradzać nam i informować o jakichkolwiek nowościach w obrębie interesującego nas sektora. A te czasami wdrażane są niepostrzeżenie.