Jesteś studentem? Czy może właśnie planujesz wybrać się na wymarzoną uczelnię wyższą wymarzony uniwersytet?
Czeka na Ciebie cudowny i intensywny czas wypełniony po brzegi nauką ciekawych rzeczy, zawieraniem nowych przyjaźni a może również podróży i wymian studenckich? Wśród tych wszystkich wspaniałych wrażeń i doświadczeń pamiętaj o tym co najistotniejsze czyli o swoim zdrowiu. Czytaj by dowiedzieć się, jakie istnieją opcje ubezpieczeń dla studentów. Do kiedy obowiązuje takie ubezpieczenie a także czy opłaca się zakupić też NNW?
Ubezpieczenie na czas bycia uczniem – dotyczy się także żaków?
Osoby uczące się na wyższych uczelniach,które są pomiędzy 18 a 26 rokiem życia, dotyczy w dalszym ciągu ubezpieczenie zdrowotne podczas kontynuacji nauki. Ubezpieczenie studenckie w ramach NFZ jest obowiązkowe oraz można się o nie ubiegaćna 2 sposoby:
- za pośrednictwem uczelni
- poprzez członków familii, którzy pracują
Jeżeli student nie ma członka ,kto pracuje np. gdy jego rodzice nie żyją,albo nie posiadają ubezpieczenia, uniwersytet zgłosi taką osobę do ubezpieczenia w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia . Istotne kazuje się w tym wypadku jedynie to by zasygnalizować taki fakt władzom uczelni. W wypadku gdy dorosły żak w związku małżeńskim, zgłaszającym studenta do NFZ może być też pracujący współmałżonek.
Podczas gdy żak nie może stać się ubezpieczona w ramach NFZ przez nikogo z rodziny, może zgłosić go uczelnia, ale tylko na wyraźny wniosek.
Z ubezpieczenia zdrowotnego osoba studiująca może korzystać przez cały czas zdobywania wykształcenia do aż 4 miesięcy od ich zakończenia.
Istotne aby wspomnieć o tym, że studenci, którzy mają ponad 26 lat nie mają możliwości by korzystać z ubezpieczenia zadeklarowanego przez rodzicieli czy opiekunów prawnych. W takim przypadku ubezpieczenie zdrowotne w ramach NFZ zapewnia uniwersytet. Aby to wykorzystać wystarczy złożyć na uczelni specjalny wniosek w takim celu.
NNW jakie to ubezpieczenie i co powinno zawierać?
NNW to ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków. Okres studiów jest często dość okresem zwiększonej intensywności,opłaca się w takim okresie lepiej zadbać o bezpieczeństwo swojego zdrowia ,poprzez kupno nadprogramowej polisy. Taka polisa dla studenta jest dodatkowym zabezpieczeniem, jakie można dopasować do własnych potrzeb. Zapewnia ona wsparcie pieniężne w momencie nieszczęśliwego wypadku lub przebywania w szpitalu. Polisę taką można dobrać indywidualnie lub użyć tej oferowanej poprzez uniwersytet.
Warto tu powiedzieć,że polisa proponowana przez uczelnie jest ubezpieczeniem grupowym. Do plusów należy tutaj bardzo korzystna cena tego ubezpieczenia, ale jest to powiązane ze strasznie niską kwotą odszkodowań w razie wypadków. Dlatego jeśli jesteś szczególnie narażony na niebezpieczeństwo wypadków np. poprzez częste podróżowanie lub uprawianie niebezpiecznych rodzajów sportu jak przykładowo jazda konna, zastanów się o wykupieniu nieobowiązkowej polisy, może okazać się przydatna.
Na rynku są też ubezpieczenia oferujące połączenie NNW z ochroną w przypadku wystąpienia różnych chorób. Jeśli chcesz zapewnić dla siebie kompleksową ochronę może warto pomyśleć nad taką ofertą.
Czym są karty studenckie i w jakich przypadkach się przydają?
Karty studenckie mają wieloraki charakter co sprawia,że są dość cenione. Po pierwsze,jeśli kupujemy kartę studencką, otrzymujemy całoroczny dostęp do ubezpieczenia NNW dla osób studiujących. Taka karta jest pewnym zabezpieczeniem,nie gwarantuje jednak zabezpieczenia w wypadku wszystkich zdarzeń, które mogą Ci się przytrafić. Istnieje kilka typów kart,które można dostosować do własnych preferencji przykładowo ubezpieczać Cię w trakcie uprawiania niebezpiecznych sportów, albo w czasie odbywania praktyk studenckich. Karty zapewniają dodatkową przydatną funkcję a dokładnie mówiąc, dzięki nim można korzystać z obniżek np. z biletów na komunikację miejską czy kawiarni.
Obowiązkowe ubezpieczenie na Erasmusa
W przypadku wyjazdów na wymiany studenckie niektóre uniwersytety opróczNNW wymagają teżposiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia zdrowotnego w skrócie EKUZ. Karta ta jest dowodem ubezpieczenia w NFZ i uprawnia do korzystania z opieki medycznej w ramach porozumieniakrajów członkowskich UE w obszarze opieki zdrowotnej. Jak wyrobić kartę EKUZ? Jest możliwość zrobienia tego w wojewódzkim oddziale NFZ, po wypełnieniu wniosku. Teraz dokument ten można bez problemu wyrobić też przez internet.
***
Typów ubezpieczeń studenckich jest bardzo dużo. Korzystnie jest zapoznać się ze wszystkimi żeby wybrać coś stosownego dla siebie i czuć się swobodnie i beztrosko podczas studiów.