Co wybrać podczas podróży nad polskie morze – kamper czy przyczepę?

Różnica między przyczepą campingową a kamperem

Kamper jest kompletnym pojazdem. Prezentuje się w pewnym stopniu jak ciężarówka, posiada szoferkę oraz sypialnię, łazienkę oraz kuchnię. Jest to pojazd stworzony specjalnie dla turystyki, daje wyśmienitą mobilność i jest bardzo funkcjonalny dla prowadzącego, który nie martwi się, że ciągnie przyczepę. Zajmuje także dużo mniej przestrzeni niż przyczepa campingowa. Do prowadzenia większości kamperów wystarczające jest typowe prawo jazdy kategorii B.

Przyczepa campingowa nie posiada silnika i szoferki – konieczne jest holowanie jej żeby ją przetransportować na końcowe miejsce. Zaletą przyczepy jest możliwość postawienia jej w jednym miejscu na dłuższy czas, a sąsiedztwo objechać autem. Warto pamiętać, że nie każdy samochód będzie w stanie ciągnąć przyczepę campingową – konieczne jest aby miał właściwe parametry oraz hak.

Wszystko na temat wynajmu przyczep campingowych i kamperów

Kupno kampera lub przyczepy campingowej może wydawać się dużą inwestycją, w szczególności jeśli planujemy podróżować nim raz na jakiś czas. W takim momencie korzystna może okazać się wypożyczalnia kamperów i przyczep campingowych. W trakcie wynajmu przyczepy wypożyczający dostaje przyczepę, która jest w 100% gotowa do wypoczynku. Nie ma potrzeby aby samemu organizować podkłady nieprzemakalne na materacach albo butle gazowe. W sezonach letnich wynajem przyczepy możliwy jest na co najmniej 7 dni.

Żeby wynająć kampera oraz przyczepę z wypożyczalni, niezbędne jest posiadanie podpisanej umowy wynajmu przyczepy. W Legion – kampery trzeba dodatkowo zadeklarować ile ludzi będzie nią jechało i mniej więcej trasy wypoczynku. Często zostaniecie poproszeni o wpłacenie kaucji zwrotnej, która jest ochroną na wypadek awarii lub zanieczyszczenia przyczepy albo kampera.

Gdzie zaparkować kamper i przyczepę campingową w Gdańsku?

Najpopularniejsze jest lokowanie kamperów i przyczep na kempingach, na których za opcjonalną opłatą można podłączyć wodę i prąd. W Gdańsku znajdziecie mimo to kilka lokalizacji, w których jest możliwość żeby zaparkować przyczepę campingową albo kampera i będą to po prostu parkingi, a nie kempingi. Jako przykład tego typu lokalizacji jest parking w Brzeźnie, tuż obok plaży. Niestety nie podłączymy na nim wody czy też prądu, ale jest to zdecydowanie tańsza możliwość niż pole campingowe. Następnym takim terenem jest parking na Westerplatte, który również jest tuż obok plaży. 

Dla osób, którym nie zależy na bliskości morza, może przypaść do gustu parking obok jeziora Jasień. Leży w przepięknej okolicy, obok lasu i z wieloma ścieżkami rowerowymi.