Co powinien oferować dom seniora?

Zdarza się, że przychodzi chwila, że jesteśmy zmuszeni poszukać miejsca, w którym ktoś zaopiekuje się naszym seniorem. Nie ważne czym taka konieczność jest spowodowana, zależy nam na znalezieniu idealnego ośrodka, gdzie profesjonaliści zadbają o naszego rodzica albo dziadka. O czym pomyśleć przy szukaniu domu opieki? 

Różnice między domem pomocy społecznej i zakładem opiekuńczo-leczniczym

Państwowe domy opieki dzielimy na te dla osób względnie zdrowych i dla tych, u których niezbędna jest stała opieka lekarska. W domach pomocy społecznej nie ma większego problemu z dostaniem miejsca w pokoju, ich koszt pokrywa w całości pensjonariusz i oferują tylko najważniejszą opiekę, czyli miejsce zamieszkania, wyżywienie, ubrania oraz pomoc w pielęgnacji.

Zdecydowanie trudniej jest dostać miejsce w zakładach opiekuńczo-leczniczych, które są miejscem dla osób z problemami ze zdrowiem. Poza podstawową opieką wymagają oni także opieki lekarzy i pielęgniarek. Tam koszt niemal w całości pokrywa NFZ.

Prywatny dom opieki dla seniora – jakie ma udogodnienia?

Niektóre prywatne domy opieki bywają w części finansowane z NFZ, jednak w większości jest to koszt od 2 do nawet 7 tys. zł miesięcznie.

Zdarza się, że prywatne domy opieki pobierają dodatkową opłatę na przykład za lekarstwa, pieluchomajtki, bandaże, rękawice.

Co takiego mają w sobie prywatne domy opieki, że wbrew wysokiej cenie dalej są popularnym wyborem?

Po pierwsze dostęp do lekarzy specjalistów jest dużo łatwiejszy, głównie spowodowane jest to tym, że nie trzeba umawiać wizyt tylko na NFZ. W większości domów opieki znajduje się rehabilitant, który prowadzi indywidualne zajęcia. Tak, są one płatne osobno, ale znowu – możliwe są na teraz, a nie za 2-3 miesiące.

Poza tym do takiego domu opieki dla seniora dostaniemy się natychmiastowo, nie musimy wypełniać dużej ilości dokumentów, tak jak przy chęci dostania się do publicznych domów pomocy społecznej.

No i wiele domów seniora ma dużo udogodnień, takich jak indywidualna dieta, imprezy integracyjne, zajęcia dodatkowe, które rozwijają zainteresowania. Bardzo często warunki są atrakcyjniejsze niż w DPS a i koszt najtańszych prywatnych domów opieki jest podobny do tego w publicznych.

Na co zwrócić uwagę wybierając dom opieki dla seniora?

Przede wszystkim ważne jest skorzystanie z takiego ośrodka, który znajduje się w ciekawej lokalizacji. Warto zwrócić uwagę na domy Sanus – dom opieki, zlokalizowany w Radlinie, tj. w okolicy takich miast jak Żory, Rybnik, Wodzisław Śląski czy Jastrzębie Zdrój. Z pewnością zaoferują Ci pierwszorzędną opiekę. 

Jeżeli masz taką możliwość to pojedź do ośrodka i zobacz co może Ci zaoferować. Najważniejsze jest sprawdzenie umiejętności osób zajmujących się naszym seniorem – to oni będą za niego odpowiedzialni. Kolejna ważna rzecz to otrzymanie informacji jak spędza się standardowy dzień w domu opieki – czy jest moment na aktywność fizyczną, rozwijanie swoich zainteresowań czy ośrodek inicjuje jakieś dodatkowe integracje. Dopytaj się jak często można odwiedzać bliskiego i jak wygląda kwestia jedzenia.

Im więcej informacji otrzymacie, tym spokojniej będziecie się czuć kiedy zawieziecie tam swojego bliskiego. W końcu to nie będzie 2-tygodniowy pobyt w sanatorium, tylko przeprowadzka, więc warto żeby dla wszystkich było to komfortowe.