Cała prawda o rezonansie magnetycznym – obalamy mity i przedstawiamy fakty

Rezonans magnetyczny (dla przykładu w Trójmieście) to niezwykle popularna i powszechna forma badania, której poddaje się każdego dnia dziesiątki tysięcy Polaków. Mimo tego, że wszelkie gabinety radiologiczne mogą pochwalić się ogromnym obłożeniem, to wydaje się, że mało osób zdaje sobie sprawę tak naprawdę ze specyfiki tego badania. Co więcej, powstało także wiele mitów dotyczących samego procesu, które zdecydowanie warto obalić (lub potwierdzić). Zachęcamy w związku z tym, aby zapoznać się z paroma faktami na temat rezonansu magnetycznego oraz badania tym urządzeniem.

Fakty na temat rezonansu magnetycznego

Przede wszystkim warto wyjaśnić, jak samo badanie przebiega. Otóż, osoba, która musi odbyć rezonans magnetyczny, kładzie się i zostaje wsunięta do pewnego rodzaju tuby. W trakcie badania zabronione jest wykonywanie jakichkolwiek ruchów, gdyż może to przeszkodzić w uzyskaniu prawidłowych wyników. Ze względu na to, że w środku jest stosunkowo ciasno, to pacjenci, którzy cierpią na klaustrofobię, mogą nie być przesadnie zadowoleni z przebywania wewnątrz – to jest mit, który oficjalnie potwierdzamy. Na dyskomfort mogą wpływać także donośne, niepokojące dźwięki wydawane przez tubę. Z tego względu bardzo powszechną praktyką jest stosowanie zatyczek do uszu.

W przypadku gdy szukasz kliniki, gdzie zostanie Ci wykonany rezonans głowy z kontrastem w w mieście Gdańsk, skorzystaj z oferty http://rezonansgdansk.pl/.

Rezonans magnetyczny – mity

Jednym z najbardziej powszechnych mitów jeśli chodzi o rezonans magnetyczny jest ten, wedle którego rezonans magnetyczny umożliwia uzyskanie całkowicie dokładnych wyników oraz natychmiastowe zdiagnozowanie choroby lub przypadłości. Owszem, badanie rezonansem może przynieść ogromne korzyści w trakcie leczenia, ale raczej jako uzupełnienie poprzednich badań. Dlatego lekarze zalecają, żeby rezonans magnetyczny nie był jedyną formą diagnozy danego schorzenia lub przypadłości.

Przygotowanie do rezonansu magnetycznego

Przed badaniem powinno się zbadać poziom kreatyniny. Polecane bywa to nie tylko, kiedy w planie jest rezonans z kontrastem, podczas badania może okazać się, iż jednak badanie z kontrastem jest niezbędne. To samo dotyczy stawienia się na rezonansie na czczo. Pacjent powinien wstrzymać się od przyjmowania posiłków między 6-8 godzin przed diagnostyką. Lekarze rekomendują, aby pohamować się od przyjmowania płynów przed badaniem rezonansem magnetycznym, ale są też głosy, które zalecają wypicie dużej ilości wody. W tej kwestii najlepiej zdać się na lekarza. Warto zapytać go o to, w jaki sposób najlepiej postąpić w tej sytuacji.

Kiedy szykujesz się na badanie, nie stosuj w tym dniu makijażu czy lakieru do włosów. Wśród składników wielu kosmetyków można znaleźć drobiny metali, mogą one zniekształcić obraz otrzymany podczas badania. Dodatki, które mają fragmenty metalu takie jak spinki do włosów, okulary czy zegarki trzeba pozostawić przed wejściem. To samo dotyczy ubrań, przed badaniem nie trzeba ściągać ubrań, jeżeli jednak wbudowane są w nich metalowe elementy takie jak zamki czy też guziki, możesz być poproszony o ich zdjęcie. Ubiór powinien być także wygodny, aby pozostając w bezruchu, nic nie drażniło Cię w trakcie badania.

Wskazania do badania rezonansem magnetycznym

Kolano

Rezonans magnetyczny może być bardzo pomocny gdy podejrzewane jest uszkodzenie więzadeł, kaletek maziowych i łąkotek. To badanie wykonuje się również, by ujawnić zwapnienia, torbiele lub zmiany przeciążeniowe w obszarze kolana. Skierowanie na rezonans magnetyczny z kontrastem można dostać gdy jest podejrzenie takich chorób jak zapalenie błony maziowej, pęknięcia łąkotki, martwicy kostno – chrzęstnej i zmianach chrząstki stawowej. Pierwsze objawy, które mogą Cię zaniepokoić to ból, obrzęk i ograniczona motoryka kolana. Te symptomy mogą świadczyć o postępującym procesie chorobowym w kolanie, w tej sytuacji dużą pomocą podczas diagnozy może okazać się rezonans magnetyczny.

Kręgosłup

Podstawowym wskazaniem do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa, bywa jego ból. Dolegliwości bólowe uniemożliwiające poruszanie się, czy też drętwiejące kończyny to najczęstsze uzasadnienia, dlaczego pacjenci postanawiają udać się na badanie rezonansem. Jest to jedna z metod diagnostyki kręgosłupa. W trakcie opisanego badania można wykryć jamistość rdzenia, wodordzenie a także rozszczepienie rdzenia. Innymi zaleceniami do wykonania rezonansu magnetycznego kręgosłupa jest podejrzenie gruźlicy kręgosłupa, nowotworów kanału kręgowego lub choroby zwyrodnieniowej. Gdy istnieje podejrzenie zmian nowotworowych lub zapalnych, zleca się wykonanie rezonansu z kontrastem.

Głowa

Rezonans magnetyczny głowy może być niezbędnym narzędziem diagnostycznym jeżeli różne procedury nie dostarczyły właściwej liczby informacji do uzyskana diagnozy. Jeżeli podejrzewa się, iż w mózgu albo pniu mózgu utworzyły się zmiany nowotworowe, zmiany hormonalne sugerują szansę na choroby przysadki mózgowej bądź nastąpiły zmiany zachowania sugerujące choroby neurologiczne, możliwe, że będziesz skierowany na badanie rezonansem magnetycznym. Oznakami, które mogą Cię zaniepokoić, jest ból głowy, zawroty, szum w uszach, zaburzenia równowagi czy też niepoprawne reakcje na bodźce.